19
luty
Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (numer z wykazu 948).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z załącznikiem, Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12394607/katalog/13111715#13111715
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 21 lutego 2025 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Projektowane rozporządzenie ma na celu wykonanie upoważnienia zawartego w art. 40 ust. 4 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Zmiana rozporządzenia wynika z konieczności dostosowania jego regulacji do zmian ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120, z późn. zm.) wprowadzonych ustawą z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1863).
Z uwagi na usunięcie przychodów ze sprzedaży materiałów z kategorii przychodów netto ze sprzedaży konieczne jest dostosowanie załącznika nr 10 „Rachunek zysków i strat jednostki budżetowej lub samorządowego zakładu budżetowego (wariant porównawczy)” tak, aby wszystkie jednostki stosujące rozporządzenie w sposób spójny prezentowały przychody w sprawozdaniu finansowym.
Dodatkowym powodem podjęcia prac nad zmianą przepisów rozporządzenia są wnioski sformułowane przez Najwyższą Izbę Kontroli, zwaną dalej „NIK”, w wystąpieniu związanym z kontrolą nr I/24/001/KBF „Sporządzanie bilansu budżetu państwa za rok 2023 oraz prawidłowość prowadzenia ewidencji, stanowiącej podstawę sporządzenia bilansów budżetu państwa za lata 2021-2023”. We wskazanym zakresie projektowane przepisy mają na celu realizację wniosków NIK m.in. poprzez wprowadzenie: zakresu informacyjnego sprawozdania finansowego budżetu państwa składającego się z bilansu budżetu państwa i informacji dodatkowej, uzupełnienia zakresu informacyjnego bilansu budżetu państwa, przepisów dotyczących terminów zamykania i ostatecznego zamykania ksiąg rachunkowych stanowiących podstawę do sporządzenia sprawozdania finansowego budżetu państwa oraz wydłużenia terminów na sporządzenie i publikację sprawozdania finansowego budżetu państwa.
Rekomendowane rozwiązania:
Projektowane zmiany, w zakresie dostosowującym do zmian w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, obejmą korektę w załączniku nr 10 do rozporządzenia, która polega na skreśleniu użytych w poz. A w pkt IV oraz w poz. B w pkt VIII wyrazów „i materiałów”. Oznacza to więc, że zmieniany przepis uzyska poniższe brzmienie:
„A. Przychody netto z podstawowej działalności operacyjnej
I. Przychody netto ze sprzedaży produktów
II. Zmiana stanu produktów (zwiększenie – wartość dodatnia, zmniejszenie – wartość ujemna)
III. Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki
IV. Przychody netto ze sprzedaży towarów
V. Dotacje na finansowanie działalności podstawowej
VI. Przychody z tytułu dochodów budżetowych
B. Koszty działalności operacyjnej
I. Amortyzacja
II. Zużycie materiałów i energii
III. Usługi obce
IV. Podatki i opłaty
V. Wynagrodzenia
VI. Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia dla pracowników
VII. Pozostałe koszty rodzajowe
VIII. Wartość sprzedanych towarów
IX. Inne świadczenia finansowane z budżet
X. Pozostałe obciążenia”.
Projektowane zmiany, będące następstwem wniosków sformułowanych przez NIK, wprowadzają do zmienianego rozporządzenia załącznik nr 8a oraz zmieniają dotychczasowe brzmienie przepisów § 23, § 26, § 30, § 31, § 32, § 33, § 34 rozporządzenia i załącznika nr 8 do rozporządzenia. Zmiany te polegają w szczególności na wprowadzeniu: zakresu informacyjnego sprawozdania finansowego budżetu państwa składającego się z bilansu budżetu państwa i informacji dodatkowej, uzupełnieniu zakresu informacyjnego bilansu budżetu państwa, przepisów dotyczących terminów zamykania i ostatecznego zamykania ksiąg rachunkowych stanowiących podstawę do sporządzenia sprawozdania finansowego budżetu państwa oraz wydłużeniu terminów na sporządzenie i publikację sprawozdania finansowego budżetu państwa.
Z wyrazami szacunku
Najnowsze wpisy