Projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na remediację szkód wyrządzonych środowisku, rekultywację siedlisk przyrodniczych i ekosystemów, ochronę lub odbudowę bioróżnorodności oraz wdrażanie rozwiązań opartych na zasobach przyrody w celu łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027 (nr 78 w Wykazie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej).

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na remediację szkód wyrządzonych środowisku, rekultywację siedlisk przyrodniczych i ekosystemów, ochronę lub odbudowę bioróżnorodności oraz wdrażanie rozwiązań opartych na zasobach przyrody w celu łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027 (nr 78 w Wykazie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej).

Zapewnienie podstawy prawnej do udzielania pomocy inwestycyjnej na remediację szkód wyrządzonych środowisku, rekultywację siedlisk przyrodniczych i ekosystemów, ochronę lub odbudowę bioróżnorodności oraz wdrażanie rozwiązań opartych na zasobach przyrody w celu łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej oraz pomocy na badania i usługi doradcze w zakresie ochrony środowiska i kwestii energetycznych w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027 na podstawie rozporządzenia nr 651/2014 umożliwi udzielanie pomocy przedsiębiorcom (tj. podmiotom, które prowadzą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o pomocy publicznej) bez konieczności jej notyfikacji Komisji Europejskiej. Pomoc będzie udzielana w formie dotacji i pożyczek. Wprowadzenie przedmiotowej regulacji będzie stanowiło jeden z elementów wdrażania regionalnych programów na lata 2021–2027. Programy te, ze względu na bezprecedensową skalę finansowania stanowią jeden z najsilniejszych bodźców rozwojowych dla polskich regionów. Pomoc udzielana na podstawie projektowanej regulacji umożliwi efektywne wykorzystanie środków przeznaczonych na cele rozwojowe w regionach podczas obecnego okresu programowania. Pomoc inwestycyjna będzie udzielana na pokrycie kosztów kwalifikowalnych, które – w przypadku pomocy na remediację szkód wyrządzonych środowisku oraz pomocy na rekultywację zdegradowanych siedlisk przyrodniczych i ekosystemów – stanowią koszty prac remediacyjnych lub rekultywacyjnych pomniejszone o wzrost wartości gruntu lub innej nieruchomości, a w przypadku pomocy na ochronę lub odbudowę bioróżnorodności lub ekosystemów oraz pomocy na wdrażanie rozwiązań opartych na zasobach przyrody w celu łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej – łączne koszty prac przyczyniających się do ochrony lub odbudowy bioróżnorodności lub wdrożenia rozwiązań opartych na zasobach przyrody w celu łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej. W przypadku pomocy na badania i usługi doradcze w zakresie ochrony środowiska i kwestii energetycznych, jeżeli całe badanie lub cała usługa doradcza 10 dotyczyć będą inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą zgodnie z art. 45 rozporządzenia nr 651/2014, kosztami kwalifikowalnymi będą koszty badania lub usługi doradczej. Jeżeli jedynie część badania lub usługi doradczej dotyczyć będą inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą, kosztami kwalifikowalnymi będą koszty części badania lub usługi doradczej dotyczącej tych inwestycji. Pomoc przyznawana będzie niezależnie od tego, czy po ustaleniach badania lub usługi doradczej nastąpi inwestycja kwalifikująca się do objęcia pomocą.

Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu. Link do informacji szczegółowych: 

https://legislacja.gov.pl/projekt/12374851/katalog/12993245#12993245

Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w formie elektronicznej (edytowalnej) w terminie do dnia 2 sierpnia 2023 roku  na adres: sekretariat@pracodawcy.pl.