20
grudzień
Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy na naprawienie szkód spowodowanych przez powódź z września 2024 r. w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027 (numer z wykazu 114).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12390751/katalog/13089173#13089173
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 31 października 2024 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Występujące w połowie września 2024 r. opady deszczu spowodowały wylanie Odry oraz dorzecza tej rzeki, doprowadzając do niszczących powodzi w południowej Polsce. W związku z powodzią Rada Ministrów wprowadziła rozporządzeniem z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego (Dz. U. poz. 1395, z późn. zm.) stan klęski żywiołowej na części terenów dotkniętych powodzią województw. W miarę rozwoju sytuacji powodziowej obszar ten może być jeszcze odpowiednio rozszerzony. Mając na uwadze skalę zniszczeń dokonanych przez powódź, uniemożliwiających w wielu przypadkach prowadzenie dotychczasowej działalności gospodarczej oraz kierując się potrzebą jak najszybszej naprawy szkód poniesionych przez przedsiębiorców, konieczne jest stworzenie podstawy prawnej umożliwiającej udzielanie pomocy w tym zakresie w ramach właściwych regionalnych programów perspektywy finansowej 2021-2027.
Ze względu na konieczność zapewnienia podstawy prawnej do udzielania w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027 pomocy publicznej przedsiębiorcom na naprawienie szkód spowodowanych przez powódź zasadnym jest przyjęcie projektowanego rozporządzenia, które stanowić będzie program pomocowy. Jednocześnie nie ma możliwości osiągnięcia celu wprowadzenia przedmiotowej regulacji w sposób inny niż przez podjęcie właściwych działań legislacyjnych. Zgodnie z art. 30 ust. 4 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz. U. poz. 1079), w zakresie regionalnych programów minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego, może określić, w drodze rozporządzenia, szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania pomocy, a także podmioty udzielające tej pomocy.
Z wyrazami szacunku
Najnowsze wpisy
20
grudzień
18
grudzień