Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi (nr 922 w Wykazie prac legislacyjnych Ministra Klimatu i Środowiska).

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi (nr 922 w Wykazie prac legislacyjnych Ministra Klimatu i Środowiska).

 

W okresie obowiązywania rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi (Dz. U. poz. 1395), zidentyfikowano następujące problemy:

1. dopuszczalne zawartości w glebie oraz dopuszczalne zawartości w ziemi substancji powodujących ryzyko szczególnie istotne dla ochrony powierzchni ziemi, są zróżnicowane dla poszczególnych grup gruntów, wydzielonych w oparciu o sposób ich użytkowania. Należy wskazać, że 24 grudnia 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. poz. 2404), zwane dalej „rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii”, które zostało wydane na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2022 r. poz. 503, z późn. zm.). Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii dokonało zmiany w nazwach klas przeznaczenia terenu oraz ich symbolach wraz z numeracją, które nie pokrywają się z dotychczas obowiązującymi na podstawie uchylonego rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. poz. 1587). W związku ze zmianą przepisów dot. zagospodarowania przestrzennego pojawiły się wątpliwości dotyczące przypisania określonego w planie miejscowym przeznaczenia terenu do właściwej grupy gruntów, a tym samym przyporządkowania właściwej dla tego terenu dopuszczalnej zawartości substancji powodującej ryzyko;

2. zastosowanie różnych kryteriów decyzyjnych, dopuszczalnych wartości ryzyka, na potrzeby wyznaczenia dopuszczalnych zawartości substancji powodujących ryzyko w glebie i ziemi wykazało, że właściwym kryterium dla substancji o działaniu toksycznym, dla wszystkich grup gruntów jest wartość HQ < 10-6 . Eksperci wskazują na potrzebę odpowiedniego skorygowania procedury wyznaczania poziomów dopuszczalnych zawartości substancji powodujących ryzyko w glebie lub ziemi dla substancji powodujących ryzyko, która nie została wprost wymieniona w załączniku nr 1, a które spełniają definicję substancji powodującej ryzyko;

3. regionalne dyrekcje ochrony środowiska sygnalizują potrzebę weryfikacji dopuszczalnych poziomów zawartości substancji powodujących ryzyko z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) oraz niektórych pestycydów chloroorganicznych w glebie i ziemi określonych dla głębokości 0-0,25 m ppt wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia MŚ z 2016 r. , z uwagi na aktualne wyniki badań naukowych dotyczące wpływu tych substancji na zdrowie ludzi i stan środowiska.

Mając na uwadze powyższe, nastąpiła potrzeba zmiany i doprecyzowania dotychczasowych przepisów

 

Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu. Link do informacji szczegółowych: 

https://legislacja.gov.pl/projekt/12374850/katalog/12993208#12993208

 

Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w formie elektronicznej (edytowalnej) w terminie do dnia 8 sierpnia 2023 roku  na adres: sekretariat@pracodawcy.pl.