21
listopad
Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego, zawartego w art. 9 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2023 r. poz. 215).
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym
i elektronicznym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1513, z późn. zm.) wdraża w zakresie swojej regulacji do krajowego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/65/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie ograniczenia stosowania niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. Urz. UE L 174 z 01.07.2011, str. 88, z późń. zm.), zwaną „dyrektywą RoHS II”.
Przedmiotem projektowanych przepisów, wynikających z postanowień dyrektywy delegowanej jest wyłączenie dotyczące kadmu i ołowiu (substancji wymienionych w załączniku II do dyrektywy RoHS II) w profilach z tworzyw sztucznych wykorzystywanych w elektrycznych i elektronicznych oknach i drzwiach i zawierających twardy polichlorek winylu (PVC) z odzysku.
Sprzęt elektryczny i elektroniczny opisany we wniosku o przyznanie wyłączenia należą do kategorii 11 wymienionej w załączniku I do dyrektywy RoHS II. Kadm i ołów podlegają ograniczeniom w stosowaniu określonym w dyrektywie RoHS II i jako substancje stwarzające potencjalne ryzyko podczas ich stosowania zostały wymienione w załączniku II do dyrektywy RoHS II.
Procedowane za pośrednictwem dyrektywy delegowanej wyłączenie, stanowiące przedmiot projektowanych przepisów, przyniosą wymierne korzyści dla przedsiębiorców oraz końcowych użytkowników elektrycznych okien i drzwi, produkowanych z recyklatu PCV. W rezultacie przyznanych wyłączeń procesy produkcji, wprowadzania do obrotu oraz stosowania w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, zawierających w swym składzie kadm oraz ołów, będą mogły być nadal realizowane. Wyłączenia te stanowić będą ułatwienie dla przedsiębiorców, dystrybutorów oraz końcowych użytkowników, w tym jednostek opieki medycznej.
Przepisy krajowe umożliwią produkcję, wprowadzanie do obrotu elektryczne i elektroniczne okna i drzwi zawierające polichlorek winylu (PVC) z odzysku, zawierające kadm i ołów.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności
Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.
Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12385853
Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w wersji elektronicznej (edytowalnej), w terminie do dnia 14 czerwca 2024 r. na adres szkop@pracodawcy.pl.
Najnowsze wpisy
19
listopad