05
grudzień
Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać mierniki poziomu dźwięku oraz szczegółowego zakresu badań wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych.
Zasadniczym celem opracowania nowego rozporządzenia w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać mierniki poziomu dźwięku oraz szczegółowego zakresu badań wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych jest dostosowanie tych wymagań do wymagań określonych w aktualnych Polskich Normach: PN-EN 61672-1 Elektroakustyka – Mierniki poziomu dźwięku – Część 1: Wymagania oraz PN-EN 61672-2 Elektroakustyka – Mierniki poziomu dźwięku – Część 2: Badania typu, które są identycznymi tłumaczeniami angielskich wersji Norm Europejskich: EN 61672-1 i EN 61672-2, stanowiącymi wprowadzenie – bez żadnych modyfikacji – Norm Międzynarodowych: IEC 61672-1 i IEC 61672-2, stosowanych powszechnie w Europie i na całym świecie do badania mierników poziomu dźwięku i oceny ich zgodności z wymaganiami.
Drugim celem opracowania nowego rozporządzenia jest proponowana zmiana sposobu przedstawiania wymagań. Dotychczas wymagania normy, sformułowane w sposób akceptowalny w przepisie prawnym, były wpisywane do treści rozporządzenia, co mogło powodować utratę pełnej kompatybilności z tą normą. Ponadto brak było w rozporządzeniu jakiejkolwiek informacji o źródle wymagań. W nowym rozporządzeniu proponuje się bezpośrednie przywołanie aktualnych Polskich Norm: PN-EN 61672-1 i PN-EN 61672-2. Takie rozwiązanie wyszłoby naprzeciw oczekiwaniom polskich producentów i użytkowników mierników poziomu dźwięku, dla których ważne jest potwierdzenie zgodności parametrów miernika oraz zakresu i sposobu jego badań z wymaganiami właściwych norm, szczególnie w kontaktach międzynarodowych. Proponowany sposób przedstawiania wymagań umożliwi też nadążanie za zmianami norm wynikającymi z postępu technologicznego, bez potrzeby uruchamiania długiej procedury legislacyjnej zmiany rozporządzenia.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 11 maja 2001 r. – Prawo o miarach
Szczegóły dotyczące proponowanych zmian w prawnych zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.
Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12351251
Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w formie elektronicznej (edytowalnej), w terminie do 28 września 2021 roku na adres: szkop@pracodawcy.pl.
Najnowsze wpisy