Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź

Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (numer z wykazu 42).

Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12394408/katalog/13110908#13110908

Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 26 lutego 2025 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.

Istotą i celem zmiany rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87 oraz z 2023 r. poz. 2575) jest określenie dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego jak również zakresu informacji, które są niezbędne przy ustaleniu prawa i wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu.

Konieczność nowelizacji rozporządzenia wynika z uchwalonej w dniu 6 grudnia 2024 r. ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1871), która wprowadziła nowe uprawnienie dla rodziców hospitalizowanych dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych noworodków jakim jest uzupełniający urlop macierzyński. Za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwał zasiłek macierzyński. Powołana ustawa znowelizowała również przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, w której określono wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przysługującego pracownikom jak również innym ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu na zasadach określonych w ustawie.

Rekomendowane rozwiązania:

Nowelizacja rozporządzenia jest niezbędna ze względu na konieczność określenia dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres wprowadzanego przepisami ustawy z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw uzupełniającego urlopu macierzyńskiego oraz określenia zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu.

W projektowanym rozporządzeniu w dodawane są § 19b i § 19c, w których proponuje się aby dokumentami niezbędnymi do przyznania i wypłaty zasiłku były:

– wniosek w postaci papierowej lub w postaci elektronicznej złożony płatnikowi zasiłku przez ubezpieczonego rodzica dziecka (w przypadku ubezpieczonych niebędących pracownikami),

– oświadczenie ubezpieczonej matki dziecka albo ubezpieczonego ojca dziecka o braku zamiaru korzystania z zasiłku przez drugiego rodzica dziecka,

– zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego uzupełniającego urlopu macierzyńskiego (w przypadku pracownika, któremu zasiłek macierzyński jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zwany dalej „Zakładem”),

– zaświadczenie wydane przez szpital.

Dodatkowo do przyznania zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego w przypadku gdy zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego poprzedzający okres objęty wnioskiem był pobierany przez drugiego z rodziców dziecka powinny być przedkładane:

– zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie, za który zasiłek macierzyński został wypłacony drugiemu z rodziców dziecka,

oraz

– odpis skrócony aktu urodzenia albo

– oświadczenie ubezpieczonego, kiedy dziecko zostało przyjęte na wychowanie oraz kopia wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, zawierającego datę urodzenia dziecka, z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu, lub zaświadczenie sądu opiekuńczego o wystąpieniu do sądu o przysposobienie dziecka zawierające datę urodzenia dziecka, albo jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez ubezpieczonego, płatnika składek albo Zakład, albo

– prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej, albo umowa cywilnoprawna zawarta między rodziną zastępczą starostą albo kopie tych dokumentów potwierdzone za zgodność z oryginałem przez ubezpieczonego, płatnika składek albo Zakład oraz dokument potwierdzający wiek dziecka.

Regulacje zawarte w projektowanym rozporządzeniu skierowane są do płatników zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, którzy na podstawie art. 61 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ustalają prawo, wysokość i wypłacają te zasiłki. Projektowane zmiany pozwolą na prawidłowe ustalenie prawa, wysokości i wypłatę zasiłków z ubezpieczenia chorobowego.

Nie ma możliwości osiągnięcia powyższego celu rozporządzenia środkami pozalegislacyjnymi.

Z wyrazami szacunku