Projekt SODISEES – wspólne przedsięwzięcia partnerów społecznych branży wydobywczej w Unii Europejskiej

Przedstawiciele Związku Pracodawców Polska Miedź uczestniczyli w drugim warsztacie w ramach projektu SODISEES – wspólnego przedsięwzięcia partnerów społecznych branży wydobywczej w Unii Europejskiej. Projekt finansowany jest ze środków UE, dedykowany kwestii bezpiecznego, innowacyjnego i zrównoważonego górnictwa w Europie oraz roli dialogu społecznego w tym obszarze.

Inicjatywa ta podkreśla kluczową rolę surowców w zielonej transformacji i wagę europejskiego przemysłu wydobywczego w dostarczaniu zrównoważonych surowców niezbędnych do tej transformacji. Przemysł wydobywczy znajduje się w krytycznym momencie. Europa dąży do dekarbonizacji swojej gospodarki i zmniejszenia zależności od importowanych surowców, więc zrównoważony rozwój jej górnictwa staje się kwestią priorytetową.

Podczas warsztatów uczestnicy wymieniali się dobrymi praktykami i spostrzeżeniami na temat wzmacniania dialogu społecznego. Uzgodniono, że skuteczna komunikacja i współpraca między interesariuszami, w tym pracownikami, firmami i społecznościami lokalnymi, są niezbędne do przekształcenia wizerunku branż i zapewnienia ich zrównoważonego rozwoju.

Związek Pracodawców reprezentowali Barbara Zwierzyńska – Doskocz Wiceprezes Zarządu oraz Rafał Szkop – Manager ds. Analiz, Legislacji i Współpracy Międzynarodowej.

Dwudniowe warsztaty odbyły się w dniach 22-23 października w Sztokholmie, a główne tematy poruszane w dyskusjach to przede wszystkim:

Ustawa europejska o surowcach krytycznych
Niedawno uchwalona ustawa European Critical Raw Materials Act, której celem jest zwiększenie krajowego wydobycia o 10% w nadchodzących latach.
Oczekuje się, że te przepisy pobudzą więcej inwestycji w sektorze i będą musiały przynieść rezultaty, jeśli chodzi o wysokiej jakości miejsca pracy. Aby osiągnąć te cele, konieczne są silne partnerstwa między partnerami społecznymi. 

Dobry dialog społeczny i warunki pracy.
Uczestnicy zgodzili się, że dobry dialog społeczny zarówno na poziomie sektora, jak i firmy przekłada się na lepsze warunki pracy, solidną ochronę zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy, płynniejsze przejścia z jednego stanowiska do drugiego i poszanowanie praw pracowniczych.
To kompleksowe podejście nie tylko poprawia środowisko pracy, ale także pomaga zmienić postrzeganie sektora przez opinię publiczną, czyniąc go bardziej atrakcyjnym.

W dyskusji panelowej na temat roli dialogu społecznego w ochronie zdrowia i bezpieczeństwa w pracy w kontekście cyfryzacji i automatyzacji udział wziął Rafał Szkop – Manager ds. Analiz, Legislacji i Współpracy Międzynarodowej Związku Pracodawców.

Bezpieczeństwo.
Podczas gdy digitalizacja coraz bardziej przekształca branżę, zapewnienie pracownikom odpowiedniego przeszkolenia i wyposażenia do radzenia sobie z nowymi zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa związanymi z tą transformacją ma kluczowe znaczenie. Najlepsze praktyki koncentrują się na kompleksowym szkoleniu, regularnych aktualizacjach, zaangażowaniu pracowników i solidnych protokołach bezpieczeństwa, aby zapewnić, że pracownicy nie tylko znają nowe technologie, ale także są w stanie zarządzać zagrożeniami towarzyszącymi digitalizacji.

Poprzez wspólne rozwiązywanie problemów pracownicy i ich przedstawiciele mogą pomóc w kształtowaniu bezpieczniejszego cyfrowego miejsca pracy, opowiadając się za politykami chroniącymi zarówno ich zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, zapewniając odpowiednie szkolenia i promując przejrzystość i uczciwość w korzystaniu z nowych technologii.

Partnerzy społeczni Europejskiego Komitetu Dialogu Społecznego Sektorowego Przemysłu Wydobywczego (SSDCEI) są przekonani, że inicjatywy w ramach dialogu społecznego mogą pomóc w zapewnieniu odpowiedzialnego i zrównoważonego pozyskiwania surowców z Europy oraz że odgrywają one rolę w sprawiedliwej transformacji w kierunku gospodarki zdekarbonizowanej.