Projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Projekt ustawy o „kredycie mieszkaniowym #naStart” przewiduje wprowadzenie nowego instrumentu polityki mieszkaniowej pod nazwą „kredyt mieszkaniowy #naStart”. Choć uregulowanie zasad jego działania proponuje się w oparciu o przepisy nowej ustawy, należy postrzegać go jako następcę uregulowanego przepisami ustawy z dnia 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2% (Dz. U. z 2023 r. poz. 859 i 1114) i uruchomionego z dniem 1 lipca 2023 r., bezpiecznego kredytu 2%. Kredyt mieszkaniowy, jako instrument wspierany ze środków budżetu państwa, kierowany jest do gospodarstw domowych i ma na celu pomoc tym gospodarstwom w zaspokojeniu pierwszych potrzeb mieszkaniowych w przypadku, gdy to zaspokojenie następuje w oparciu o kredyt hipoteczny albo konsumencki. Istotę rozwiązań ujętych w projekcie można określić w trzech punktach:

  • okresowe dopłaty do rat spłaty kredytów hipotecznych udzielanych na zakup pierwszego mieszkania;
  • okresowe dopłaty do rat spłaty kredytów konsumenckich udzielanych na pokrycie kosztów partycypacji lub wkładu mieszkaniowego;
  • zmianę dotychczasowych przepisów w zakresie wsparcia w nabyciu lub budowie pierwszego własnego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, poprzez ujednolicenie dotychczasowych instrumentów wsparcia, zwiększenie kwot wyznaczających limit oraz doprecyzowanie dotychczasowych rozwiązań.
Projekt ustawy określi zasady i warunki udzielania kredytów mieszkaniowych #naStart. Nowy kredyt mieszkaniowy zastąpi bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe, łącząc w sobie – w przypadku kredytobiorców kwalifikujących się do uzyskania pomocy finansowej – finansowe wsparcie w formie dopłat do rat z wyższą pomocą kierowaną do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Zachowana również zostanie możliwość udzielenia przez BGK gwarancji spłaty części kredytu (gwarancja wkładu własnego). Nowy instrument kredytów mieszkaniowych #naStart zostanie poszerzony również o kredyt będący kredytem konsumenckim, zaciągniętym na sfinansowanie partycypacji lokatora w kosztach budowy lokalu mieszkalnego w ramach przedsięwzięcia społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM) lub towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) albo na wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej. Dodatkowo, możliwość zaciągnięcia mieszkaniowego kredytu hipotecznego z dopłatami do rat uzyskają rodziny z co najmniej 3 dzieci również w przypadku, gdy nabywany lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny budowany w celu poprawy warunków mieszkaniowych nie jest pierwszym mieszkaniem kredytobiorcy. Projekt stworzy lepsze warunki dla zapewnienia montażu finansowego nowych inwestycji budownictwa społecznego czynszowego w związku z wprowadzeniem kredytu mieszkaniowego #naStart udzielanego jako kredyt konsumencki 0% na sfinansowanie partycypacji – wprowadzony instrument zwiększy możliwości pozyskania partycypacji w grupach gospodarstw domowych, które, z uwagi na brak oszczędności własnych i umiarkowane dochody, są grupą docelową programu SBC. Szczegóły dotyczące proponowanych zmian w prawnych zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu. Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12383851 Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 26 kwietnia 2024 r. na adres: szkop@pracodawcy.pl. Uwagi należy wnieść w formie załączonej tabeli.