06
maj
Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz ustawy – Prawo restrukturyzacyjne (numer z wykazu UDER11).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12397451/katalog/13126051#13126051
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 9 maja 2025 roku do godz. 12.00 na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Skrócony termin do zgłoszenia uwag Ministerstwo Finansów uzasadnia deregulacyjnym celem projektu, szczególną rangą legislacji, jak i wąskim zakresem jego regulacji.
Obecnie w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz.U. z 2024 r. poz. 1646 i 1863 oraz z 2025 r. poz. 146 i poz. 222, dalej jako: „ustawa – Prawo bankowe”) brak jest przepisów, które jednoznacznie umożliwiałyby bankom udzielanie informacji objętych tajemnicą bankową organom postępowania restrukturyzacyjnego oraz organom postępowania upadłościowego. Brak podstawy prawnej powoduje liczne wątpliwości interpretacyjne i problemy w praktyce, tym bardziej, że ujawnienie lub wykorzystanie informacji stanowiących tajemnicę bankową, niezgodnie z upoważnieniem określonym w ustawie, obarczone jest karą grzywny do 1.000.000 zł i karą pozbawienia wolności do lat 3. Utrudnia to prowadzenie postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Syndyk np. nie może uzyskać informacji o rachunkach bankowych dłużnika, ponieważ bank nie ma podstawy prawnej do ujawnienia danych objętych tajemnicą bankową. Postępowanie upadłościowe utyka na etapie ustalenia masy upadłości, co wydłuża procedurę i obniża wartość zaspokojenia wierzycieli.
Jednocześnie należy pamiętać, że ingerencja w ochronę tajemnicy bankowej musi pozostawać w odpowiedniej proporcji, co oznacza, że uzasadniona jest ingerencja jedynie w zakresie niezbędnym dla osiągnięcia celu, którym jest w danej sytuacji ochrona preferowanej przez ustawodawcę wartości. W związku z tym dostęp do tajemnicy bankowej powinien być ograniczony do minimum, wyłącznie w zakresie w jakim jest to konieczne ze względu na realizację innych wartości chronionych przez system prawa. W kontekście postępowania upadłościowego oraz restrukturyzacyjnego tą wartością są przede wszystkim interesy majątkowe wierzycieli. Dostęp do tajemnicy bankowej pozasądowych organów postępowania upadłościowego (syndyka) oraz restrukturyzacyjnego (nadzorcy sądowego, zarządcy) będzie miał istotne znaczenia w tych postępowaniach w których powstaje masa upadłości, masa układowa albo masa sanacyjna.
Proponuje się umożliwienie bankom udzielania informacji objętych tajemnicą bankową organom postępowań restrukturyzacyjnego i upadłościowego, co powinno usprawnić wymianę informacji pomiędzy organami a bankami oraz wpłynie pozytywnie na usprawnienie przebiegu całego procesu restrukturyzacyjnego czy upadłościowego. W związku z sytuacją opisaną w pkt 1, proponuje się zmianę ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe poprzez wprowadzenie podstawy prawnej jednoznacznie umożliwiającej bankom udzielanie informacji objętych tajemnicą bankową:
Zgodnie z projektem udzielanie powyższych informacji jest możliwe tylko w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonywania czynności w postępowaniu upadłościowym bądź restrukturyzacyjnym (dodanie lit. łb i łc w art. 105 ust. 1 pkt 2).
W celu zachowania spójności systemowej, dodatkowo proponuje się zmianę w ustawie z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne poprzez wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym po obwieszczeniu postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, banki, w których dłużnik ma rachunki bankowe, sejfy lub skrytki, obowiązane będą zawiadomić o tym nadzorcę sądowego albo zarządcę. Wspomniana spójność systemowa w zakresie procesu restrukturyzacyjnego lub upadłościowego odnosi się od analogicznego przepisu art. 178 ust. 5 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe, w myśl którego po obwieszczeniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości banki, w których upadły ma rachunki bankowe, sejfy lub skrytki, są obowiązane zawiadomić o tym syndyka.
Z wyrazami szacunku
Najnowsze wpisy