PRZEMYSŁ 4.0 TO SZANSA DLA FIRM

Co można zyskać dzięki innowacyjnym rozwiązaniom? Jakie technologie pozwolą rozwinąć firmę i zwiększyć jej konkurencyjność? Skąd wziąć pieniądze na transformację cyfrową? Dlaczego Przemysł 4.0 jest ważny dla małych i średnich firm? Tego będzie się można dowiedzieć podczas cyklu spotkań w ramach Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0.

Akademia Rozwoju Przemysłu 4.0 to nowy projekt Związku Pracodawców Polska Miedź, do którego dołączyły: firma Human Partner, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu i Creativ Media. Jej celem jest promocja wiedzy w dwóch obszarach tematycznych: technologii i kompetencji, prezentacja dobrych praktyk firm, które są liderami postępu oraz wzmocnienie współpracy samorządów, przedsiębiorstw i organizacji na rzecz innowacyjnego rozwoju gospodarczego regionu.

Przede wszystkim chcemy zainspirować dolnośląskie firmy do zmiany. Przekonać, że nie ma odwrotu od nowoczesnych rozwiązań. Wręcz przeciwnie Przemysł 4.0 może być szansą na „złoty interes”. Dzięki ogromnym środkom w ramach np. Krajowego Planu Odbudowy czy funduszy regionalnych będzie można wprowadzić firmę na wyższy, bardziej efektywny poziom. Rozwój oparty na nowoczesnych technologiach wymaga odpowiedniej wiedzy, znajdziecie ją na spotkaniach online organizowanych w ramach Akademii – zapewnia Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.

Patronat Honorowy nad Akademią objął Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. Idea Przemysłu 4.0 zajmuje istotne miejsce
w aktualizowanych programach dla regionu np. nowej Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030.

Jesteśmy najszybciej rozwijającym się regionem w tej części Europy, a także najlepiej rozwiniętym województwem w Polsce. Przemysł 4.0 to temat bardzo ważny w kontekście zmian zachodzących na Dolnym Śląsku. To hasło towarzyszy nam, kiedy mówimy o innowacjach, otwarciu na wszelkiego rodzaju nowatorskie rozwiązania. Jest jedną z naszych kart przetargowych przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie unowocześniania swoich firm– deklaruje Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Do końca tego roku zaplanowano osiem spotkań Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0. Podczas pierwszego, inauguracyjnego pt. „Przemysł 4.0 na Dolnym Śląsku – otoczenie, modele, kompetencje, rozwiązania, szanse i zagrożenia” dyskutowano o tym, jak przygotować się do zmiany. Cechą charakterystyczną polskich firm przemysłowych jest przykładanie największej wagi do tzw. twardych zasobów, czyli nowych maszyn, urządzeń, technologii. Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali, że równie znacząca staje się wiedza, a kluczową kompetencją ludzi i organizacji – sposób i szybkość jej pozyskiwania oraz wykorzystywania. Z przeprowadzonych w tym roku przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii konsultacji Nowej Polityki Przemysłowej wynika, że największą barierą przy wdrażaniu rozwiązań Przemysłu 4.0 jest dostęp do wykwalifikowanych kadr i system kształcenia przyszłych pracowników. Liczą się nie tylko twarde zdolności cyfrowe i te związane z obsługą nowoczesnych technologii. Niezwykle ważne są umiejętności miękkie – takie, których nigdy nie zastąpi robot.

Technologie, cyfryzacja, automatyzacja są objawami rewolucji 4.0. Są przydatnymi narzędziami. Ale nie możemy zapomnieć, o tym, aby do procesu zmiany przygotować ludzi na każdym szczeblu funkcjonowania firmy: od managera do pracownika produkcji. Jasno komunikować, co robimy, po co, jaki nasze działanie ma przynieść efekt, co dzięki niemu zyska firma i pracownicy. Najważniejszą i zarazem najtrudniejszą zmianą jest wprowadzenie kultury organizacyjnej nastawionej na innowacje -podkreśla Arleta Chorąży, Dyrektor Departamentu Efektywności Zawodowej Pracowników w Pionie Zarządzania Zasobami Ludzkimi w KGHM Polska Miedź S.A.

Sztuczna inteligencja, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, druk 3D, data science, to przykłady nowych technologii, które będą miały znaczący wpływ na rozwój firm z branż przemysłowych. Nowe może oznaczać niepewne, ryzykowne. Wiele projektów związanych z transformacją cyfrową kończy się niepowodzeniem. Dlatego przygotowanie do tego procesu warto realizować zwinnie i małymi krokami.

Elastyczność i pewna zwinność procesów innowacji zarówno w zakresie przygotowania, jak i wdrażania technologii uchroni nas przed wpadnięciem do tak zwanej „doliny śmierci”. Łatwiej również będzie przygotować zespoły do zmian, kiedy będziemy je wprowadzać rozsądnie, z ogromnym naciskiem na wzmocnienie kompetencji cyfrowych pracowników. Ważne jest zbudowanie wewnętrznego przekonania, że chęć stałego rozwoju, uczenia się i „oduczania” jest jedną z najbardziej pożądanych zdolności – uważa Marcin Kowalski, Prezes Zarządu Human Partner Sp. z o.o.

Do udziału w Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0 organizatorzy zapraszają wszystkie dolnośląskie firmy. Program ma charakter otwarty, bezpłatny. Wystarczy zarejestrować się na kolejne spotkania. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią odbywają się one online. Uruchomiona została także strona projektu- www.akademiarozwojuprzemyslu40.pl. Znajdziecie na niej pełen zapis filmowy pierwszego spotkania, a w przyszłości wiele cennych informacji i relacje z kolejnych odsłon Akademii.

Już 21 kwietnia zaplanowano spotkanie poświęcone tematowi: „Roboty autonomiczne/coboty – szanse i zagrożenia dla firm; jak umiejętnie wprowadzać rozwiązania Przemysłu 4.0. w erze postCOVID-wej”. Zapraszamy.