Publikacja UE: Parlament Europejski. Głos obywateli w Unii Europejskiej.

The European Parliament. The voice of citizens in the European Union

W maju 2019 r. Europejczycy z 28 państw członkowskich wzięli udział w największym procesie demokratycznym w historii naszego kontynentu. Ponad 200 mln obywateli UE głosowało, by wybrać 751 posłów do Parlamentu Europejskiego. Po latach spadku frekwencji wyborczej tendencja się odwróciła: w tegorocznych wyborach zagłosowała ponad połowa wszystkich uprawnionych w UE. Osoby te uznały, że wybory te są ważne, a decyzje podejmowane przez Parlament Europejski mają bezpośredni wpływ na ich życie.

Parlament Europejski jest jedyną instytucją Unii Europejskiej wybieraną w wyborach bezpośrednich. Jako demokratycznie wybrani przedstawiciele dbamy o to, by UE była odzwierciedleniem Państwa aspiracji i odpowiadała na Państwa potrzeby. Dokonujemy tego w drodze zmiany i udoskonalenia prawodawstwa Unii, które będzie miało wpływ na całe nasze życie i będzie stanowić forum debaty na temat największych problemów, z jakimi boryka się nasz kontynent.

Unia jest jednym z największych zakończonych sukcesem przedsięwzięć, jeśli chodzi o pokój i pojednanie. Mając świeżo w pamięci okrucieństwa drugiej wojny światowej, ojcowie założyciele Europy uznali, że tylko dzięki współpracy i budowaniu wspólnych instytucji możemy zapewnić pokój na naszym kontynencie. Model ten nie tylko przyczynił się do utrzymania przez 70 lat pokoju, lecz również do budowy dobrobytu, zjednoczenia kontynentu, a także pomógł Europie bronić jej interesów i wartości na całym świecie.

Rolą Parlamentu jest zapewnienie, by Państwa opinie były reprezentowane i wysłuchane. Dołożę wszelkich starań, aby tak się stało. Ale Państwa rola jako obywateli nie kończy się na wyborach do Parlamentu Europejskiego. Liczymy na to, że nadal będą Państwo poinformowani, zaangażowani i aktywni. Potrzebujemy Państwa zaangażowania i energii, aby pomóc w stworzeniu silniejszej i bardziej sprawiedliwej Europy.

Więcej informacji pod linkiem.

Źródło: Parlament Europejski, Urząd Publikacji Unii Europejskiej