Ścieżka SMART – szansa na dofinansowanie projektów związanych z dostępnością – PARP

W Polsce mieszka 5,4 mln osób niepełnosprawnych, co stanowi 14,3% naszego społeczeństwa. To ogromna rzesza potencjalnych klientów, o których warto zadbać poprzez dostosowanie usług i produktów do ich potrzeb. Pamiętajmy też, że współcześnie budowanie marki inkluzywnej przekłada się nie tylko na zwiększenie zysków, lecz także pozytywnie wpływa na lojalność klientów, rozwój i reputację firmy. Rosnąca potrzeba działań na rzecz poprawy dostępności w naszym otoczeniu skłania Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) do kontynuacji działań skupiających się na tym zagadnieniu. 5 marca br. PARP ogłosiła start trzeciego naboru do Ścieżki SMART w zakresie dostępności. Budżet to 100 mln zł!

Firmy, które uwzględniają potrzeby osób ze szczególnymi wymaganiami, są w stanie znacząco poszerzyć grono swoich klientów i zyskać przewagę konkurencyjną w branży. Wprowadzenie prostych rozwiązań, takich jak większy kontrast na stronach internetowych, napisy do materiałów wideo czy stosowanie jasnego i przystępnego języka, może sprawić, że więcej osób chętniej skorzysta z oferowanych usług lub produktów. Pamiętajmy również, że takie ułatwienia są intuicyjne i wygodne dla wszystkich użytkowników. Dostępność jest też postrzegana jako wyraz troski o klientów i dowód odpowiedzialności społecznej.

Co z tą dostępnością?

Podmioty publiczne spełniają mniej niż połowę (ok. 41%) wymaganych ustawą rozwiązań zapewniających dostępność architektoniczną, cyfrową oraz informacyjno-komunikacyjną osobom z niepełnosprawnościami. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ponad cztery lata temu, w styczniu 2021 roku. O tym, czy przez ten czas sytuacja się poprawiła, dowiemy się już wkrótce, ponieważ do 31 marca br. wszystkie urzędy gmin, miast i powiatów oraz podległe im jednostki mają obowiązek złożyć raport dotyczący spełniania minimalnych wymagań w zakresie dostępności.

Wiele wskazuje na to, że wnioski będą bardziej budujące niż kilka lat temu. W 2024 roku weszły w życie nowe regulacje, które zobowiązują właścicieli budynków użyteczności publicznej do dostosowania swoich obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, wszystkie nowe budynki oraz te, które przechodzą remonty, muszą być dostosowane do osób z ograniczoną mobilnością. To oznacza konieczność montowania wind, krzesełek schodowych, podjazdów, a także szerokich drzwi, które umożliwiają swobodny dostęp osobom na wózkach inwalidzkich.

Ponadto wiele miast uruchomiło aplikacje, które pomagają osobom z niepełnosprawnościami znaleźć najdogodniejsze trasy, wejścia do budynków czy przystanki transportu publicznego w pełni dostosowane do ich potrzeb.

Temat inkluzywności nie dotyczy jednak wyłącznie sektora publicznego. Wielkimi krokami zbliżamy się do wejścia w życie Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA). Nastąpi to 28 czerwca br. – od tego dnia prawo do dostępności nie będzie już tylko wymogiem dla instytucji publicznych. W Polsce zaczną obowiązywać regulacje, zgodnie z którymi zarówno duże korporacje, jak i mniejsze przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje oferty do osób ze szczególnymi potrzebami. Konieczność wdrażania nowych standardów będzie spoczywała na firmach z różnych branż – od technologii komputerowych, przez e-commerce, po sektor bankowy i transport pasażerski. Dyrektywa EAA zobliguje nas do tego, by działać w taki sposób, aby nikt nie był wykluczony z dostępu do usług czy produktów. Dostępność będzie naszą codziennością.

Zgarnij dofinansowanie na burzenie barier!

Na początku marca PARP ogłosiła konkurs realizowany w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027 pn. „Ścieżka SMART – nabór tematyczny Dostępność”. Projekt może składać się maksymalnie z siedmiu różnych modułów, które mogą być realizowane w sposób linearny (realizacja danego modułu jest kontynuacją innego modułu) lub nielinearny (moduły realizowane niezależnie). Przedmiotem każdego z modułów realizowanych w ramach projektu musi być rozwiązanie problemów osób ze szczególnymi potrzebami. Rozumie się przez to zniesienie co najmniej jednej lub więcej barier występujących np. w przestrzeni fizycznej (w tym budynkach, urządzeniach), rzeczywistości cyfrowej, systemach informacyjno-komunikacyjnych, produktach, usługach, procesach lub zaspokojenie szczególnych potrzeb tych osób. Jednocześnie cele ogólne Ścieżki SMART pozostają niezmienione, tj. rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw, ukierunkowane na wdrażanie innowacji produktowych lub procesowych oraz cyfryzacja i transformacja przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju, internacjonalizacja przedsiębiorstw i wzrost kompetencji kadr.

Dofinansowanie na wdrożenie innowacji wynosi do 80% w zależności od rodzaju wydatku, wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji. Można je przeznaczyć np. na zakup lub leasing gruntów, nieruchomości, maszyn i urządzeń,  a także na zakup usług doradczych czy usług zewnętrznych związanych ze wsparciem innowacji. Ponadto dofinansowaniu podlegają  m.in. koszty materiałów budowlanych, wydatki związane z uzyskaniem patentu, licencji czy koncesji, a także połączone z ustanowieniem dodatkowego zabezpieczenia umowy o dofinansowanie.

Wnioski można składać od 10 kwietnia do 12 czerwca br. Budżet to 100 mln zł. O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować co najmniej jeden z dwóch modułów: moduł B+R lub moduł wdrożenie innowacji. Pozytywną ocenę mogą uzyskać produkty innowacyjne co najmniej na skalę krajową.

Szansa na rozwój Twojej firmy dzięki dostępności

Osoby zainteresowane aplikowaniem do Ścieżki SMART w zakresie dostępności zachęcamy do wzięcia udziału w szkoleniach organizowanych przez PARP w ramach inicjatywy „Dostępność szansą na rozwój 3 – oferta dla przedsiębiorców”.

Głównym celem jest zwiększenie świadomości przedsiębiorców na temat korzyści biznesowych wynikających z zastosowania zasad dostępności, w tym uniwersalnego projektowania, a także zapoznanie ich z wymaganiami Dyrektywy EAA. Konkurs adresowany jest do przedsiębiorstw o różnej skali działalności, obejmuje mikro, małe, średnie i duże firmy. W ramach konkursu są przewidziane szkolenia ogólne, specjalistyczne, fakultatywne oraz doradztwo. Przykładowo część specjalistyczna obejmuje m.in. planowanie strategii rozwoju produktów, których funkcjonalność może zostać dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i ograniczeniami funkcjonalnymi. Warsztatowy charakter umożliwi wspólne szukanie rozwiązań, które sprawią, że istniejące produkty i usługi staną się atrakcyjne dla większej grupy klientów. Uczestnictwo w trzeciej edycji tego wydarzenia z pewnością rozwieje wiele wątpliwości dotyczących składania wniosków do Ścieżki SMART w zakresie dostępności.

Udział w szkoleniach i doradztwie poszkoleniowym jest w 100% finansowany z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021–2027, co oznacza, że uczestnicy nie ponoszą żadnych opłat. Średnie dofinansowanie wyniesie 9 411,76 na osobę. Zgłoszenia będą przyjmowane aż do grudnia 2027 roku.

Więcej szczegółów pod linkiem PARP.

Źródło: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości