Sieć Firm Przyszłości PFR #NaWakacje: ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ | Usprawniaj proces generowania danych i raportowania ESG

 Jesteśmy w trakcie wakacji, dla jednych to już czas wypoczynku, a dla innych dalszej pracy. Niezależnie od tego, czy pracujesz w biurze czy jedziesz w długą podróż, Polski Fundusz Rozwoju (PFR) przygotował specjalny cykl #NaWakacje, czyli kompleksowe propozycje wsparcia Twojej firmy w obszarach z cyfryzacji, innowacji i zielonych technologii! Mamy nadzieję, że będzie on inspiracją do nowych aktywności!

Drugi cykl jest poświęcony zrównoważonemu rozwojowi i zawiera 6 propozycji, jak wesprzeć firmę w kierunku zielonej transformacji!

Zielona transformacja firmy to już nie jest odległa przyszłość, ale teraźniejszość.  Propozycje PFR pozwolą jeszcze bardziej przybliżyć się w podjęciu dalszych kroków ku zrównoważonemu rozwojowi!

Część #2: Usprawniaj proces generowania danych i raportowania ESG

Skorzystaj z mapy narzędzi i start-upów wspierających raportowanie ESG i sprawdź, czy któreś z proponowanych narzędzi sprawdzi się w Twojej organizacji.

Raportowanie ESG (Environmental, Social, Corporate Governance) staje się standardem dla coraz większej liczby organizacji. Jest ona dla firm nie tylko przejawem ich odpowiedzialności za kwestie środowiskowe, społeczne oraz ład pracowniczy, ale też drogą, która pozwala utrzymać przewagę konkurencyjną w zmieniającym się świecie. Wkrótce raportowanie ESG stanie się także obowiązkiem. 21 kwietnia 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), która zakłada, obowiązek raportowania zagadnień ESG przez wszystkie spółki zarówno publiczne, jak i prywatne. Te mające powyżej 250 pracowników będą zobowiązane do przygotowania raportu niefinansowego. Zgodnie z założeniami regulacje obejmą następnie wszystkie spółki notowane na rynku regulowanym, które mają powyżej 10 pracowników.

Jak firmy mogą przygotować się już dziś? 

Dla firm, które dopiero zaczynają myśleć o przygotowaniu pierwszego raportu niefinansowego, PFR stworzył listę pierwszych kroków:

  1. Sprawdzenie ,,wytycznych do raportowania ESG’’ przygotowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych. 
  2. Dokonanie wyboru wskaźników odpowiadających profilowi dzielności. 
  3. Weryfikacja danych, których potrzebuje firma. 

Wychodząc na przeciw potrzebom przedsiębiorców, zespół PFR przygotował specjalne zestawienie start-upów i narzędzi wspierających raportowanie ESG, które ma na celu ułatwienie dostosowania się firm do nowych standardów. Firmy technologiczne zostały podzielone, zgodnie z kluczowymi obszarami raportowania, na czynniki środowiskowe, społeczną odpowiedzialność, ład korporacyjny oraz dodatkowo zestaw praktycznych narzędzi. Firmy zostały wyselekcjonowane na podstawie kryteriów takich jak: model biznesowy (B2B i B2C), aktywność na rynku w ciągu ostatnich 3 lat oraz innowacyjność i przydatność rozwiązania w aspekcie raportowania poszczególnych wskaźników ESG. Informacje te zostały zebrane na podstawie analizy danych zastanych. Zestawienie nie jest zamkniętym zbiorem. Każda firma, która oferuje rozwiązania wspierające firmy w raportowaniu wskaźników ESG może dołączyć wypełniając specjalny formularz. Po pomyślnej weryfikacji zgłoszenia zostanie ona dodana do zestawienia. 

Dodatkowe wsparcie dla firm

Wiosną 2023 r. na platformie kursy.pfr.pl pojawił się bezpłatny kurs online, w którym eksperci podpowiedzą, jak przygotować organizację do raportowania ESG, z jakich narzędzi i rozwiązań korzystać oraz podadzą przykłady firm, które z sukcesem wprowadziły już strategie ESG. Wśród ekspertów i ekspertek kursu są przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych, Krajowej Agencji Poszanowania Energii oraz firm Allegro, Grupy Ciech i BNP Paribas.

Więcej informacji: https://pfrsa.pl/aktualnosci/pierwsza-mapa-narzedzi-i-start-upow-wspierajacych-raportowanie-esg.html

Źródło: Polski Fundusz Rozwoju SA