05
grudzień
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa ochrony środowiska w UE – zgodnie z założeniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1021 z dnia 20 czerwca 2019 r. dotyczące trwałych zanieczyszczeń organicznych oraz Rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) – projekt rozporządzenia delegowanego zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1021 w odniesieniu do kwasu perfluorooktanowego (PFOA), jego soli i związków pochodnych.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 6 grudnia 2024 r.
Kwas perfluorooktanowy (PFOA), jego sole i substancje pochodne są zasadniczo zakazane w UE i na świecie, ale istnieją pewne ograniczone czasowo wyjątki. Środek ten odroczy datę zakazu stosowania w przypadku pian gaśniczych i zaproponuje nowe stężenia graniczne jako niezamierzone zanieczyszczenie śladowe.
Artykuł 1 rozporządzenia (UE) 2019/1021 w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych ustanawia jako cel tego rozporządzenia ochronę zdrowia ludzkiego i środowiska przed trwałymi zanieczyszczeniami organicznymi („POP”), między innymi poprzez zakaz, wycofanie tak szybko, jak to możliwe, lub ograniczenie ich produkcji, wprowadzania do obrotu i stosowania substancji podlegających Konwencji sztokholmskiej w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych.
Kwas perfluorooktanowy (PFOA), jego sole i związki pokrewne PFOA zostały wymienione w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2019/1021 na mocy rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/784 („wpis PFOA”) ze szczególnymi wyjątkami. Szczególne wyłączenie na mocy ust. 6 zezwala na stosowanie PFOA, jego soli i związków pokrewnych PFOA w pianie gaśniczej do tłumienia oparów paliw płynnych i pożarów paliw płynnych (pożary klasy B) już zainstalowanych w systemach, w tym zarówno mobilnych, jak i stałych, z zastrzeżeniem pewnych warunków. To wyłączenie wygasa 4 lipca 2025 r.
Niektóre organy i interesariusze poinformowali Komisję, że wielu operatorów ma trudności z dotrzymaniem tego terminu. Może to wynikać z różnych przyczyn, w tym trudności w pomiarze związków pokrewnych PFOA w piankach i niedoszacowaniu objętości pianek zawierających PFOA. Ponadto, ze względu na trwające procesy ograniczeń na mocy rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 („REACH”), oczekuje się, że w ich wyniku firmy będą musiały zastąpić wszystkie pianki gaśnicze na bazie PFAS alternatywnymi substancjami. Przedłużenie zwolnienia zmniejszyłoby ryzyko, że firmy, z powodu niewystarczającej ilości czasu, zastąpią pianki zawierające PFOA innymi piankami na bazie PFAS zamiast piankami bezfluorowymi.
Komisja proponuje przedłużenie szczególnego wyłączenia do 3 grudnia 2025 r., co stanowi najpóźniejszy możliwy termin w ramach obowiązującego obecnie 5-letniego szczególnego wyłączenia określonego w Konwencji sztokholmskiej.
Akt delegowany zmienia istniejący wpis dotyczący PFOA, jego soli i związków pokrewnych PFOA w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2019/1021 w celu dostosowania go do postępu naukowego i technicznego. Podstawą prawną proponowanego aktu delegowanego jest artykuł 15(1) rozporządzenia (UE) 2019/1021.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14295-Skazenie-chemiczne-stezenia-graniczne-i-wy%C5%82aczenia-w-przypadku-kwasu-perfluorooktanowego-PFOA-_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl.
W załączeniu znajduje się projekt rozporządzenia delegowanego wraz z załącznikiem.
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy