04
październik
Lubin, 1 marca 2022 r.
ZPPM / 6S / III / 2022
Sekretariat Komitetu Monitorującego POIR
Wydział Monitorowania
Departament Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju (DIR)
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Stanowisko Związku Pracodawców Polska Miedź – uwagi do dokumentu projektu „Strategii współpracy z partnerami w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG)”, przygotowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Związek Pracodawców Polska Miedź jest samorządną organizacją pracodawców, niezależną w swej działalności od organów władzy i administracji państwowej, samorządowej oraz innych organizacji. Nasza organizacja zrzesza 122 pracodawców, zatrudniających ponad 38 000 pracowników. Założycielem Związku jest KGHM Polska Miedź S.A., a naszymi członkami są również podmioty prywatne, w szczególności z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak również firmy samorządowe niezwiązane kapitałowo z Grupą KGHM. Od ponad 25 lat Związek monitoruje i opiniuje projekty aktów prawnych istotnych dla gospodarki, chroniąc prawa i reprezentując interesy pracodawców i przedsiębiorców. Związek Pracodawców Polska Miedź reprezentuje Federację Przedsiębiorców Polskich w ramach prac Komitetu Monitorującego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Uwagi ogólne do projektu
Związek Pracodawców Polska Miedź pozytywnie ocenia fakt przygotowania projektu „Strategii współpracy z partnerami w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG)” Nasza organizacja, jak i podmioty w niej zrzeszone, doceniają podjęte przez Ministerstwo działania mające na celu usystematyzowanie działań podejmowanych wspólnie z partnerami w zakresie przygotowania projektu programu FENG oraz nakreślenie zasad współpracy na dalszych etapach realizacji programu. Co bardzo istotne, projektowany dokument wpisuje się w założenia wskazane w Europejskim kodeksie postępowania w zakresie partnerstwa.
Jesteśmy zwolennikami dialogu międzyinstytucjonalnego w każdej postaci, współpracy między instytucjami publicznymi, partnerami gospodarczymi i społecznymi oraz podmiotami reprezentującymi społeczeństwo obywatelskie na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym, ponieważ jest to gwarancja przygotowania optymalnych programów operacyjnych, jak też ich efektywnego wdrażania, monitorowania i ewaluacji w celu ciągłej poprawy. Ma to niezwykłe znaczenie w ciągle zmieniających się warunkach społeczno-gospodarczych, szybkiego postępu technicznego i technologicznego mającego wpływ na realia prowadzenia biznesu.
Dziękujemy za przygotowanie dokumentu „Strategia współpracy z partnerami w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027”. Jako członkowie Komitetu Monitorującego PO IR chcielibyśmy zgłosić w czasie konsultacji kilka uwag, które mają zwrócić Państwa uwagę na następujące kwestie:
Uwagi szczegółowe:
Uważamy, że tego typu rozwiązania będą mogły stanowić dobrą praktykę wspierania partnerów społecznych i gospodarczych dla innych komitetów monitorujących w Polsce w nowej perspektywie 2021-2027.
Jednocześnie deklarujemy, jako członkowie Komitetu Monitorującego PO IR, udział w konsultacjach tych nowych rozwiązań.
4. W pełni popieramy również Państwa propozycję utworzenie 3 grup roboczych. W szczególności uważamy, że ważną rolę będzie miała Grupa robocza ds. środowiskowych w FENG, która będzie wypracowywać systemowe rozwiązania przyczyniające się do transformacji polskich przedsiębiorstw (głównie MŚP) w kierunku celów Europejskiego Zielonego Ładu i neutralności klimatycznej. Uważamy za celowe i w pełni uzasadnione powołanie takiego gremium eksperckiego. Jednocześnie Związek Pracodawców Polska Miedź deklaruje współpracę w ramach tej grupy roboczej.
Stanowisko przygotowane na podstawie ekspertyz i opinii pochodzących od podmiotów członkowskich Związku Pracodawców Polska Miedź oraz uwag członków Komitetu Monitorującego PO IR.
Najnowsze wpisy