19
luty
Legnica, 15 listopada 2024 roku
ZPPM / 38S / XI / 2024
Znak sprawy: DSA-WPE.0310.18.2024.BG
Szanowna Pani
Urszula Zielińska
Sekretarz Stanu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Szanowna Pani Minister, Szanowni Państwo
W odpowiedzi na konsultacje publiczne projektu aktualizacji Krajowego planu na rzecz energii
i klimatu na lata 2021-2030 (dokument z dnia 11 października 2024 roku) w załączeniu przesyłamy uwagi Związku Pracodawców Polska Miedź.
Związek Pracodawców Polska Miedź jest samorządną organizacją pracodawców, niezależną
w swej działalności od organów władzy i administracji państwowej, samorządowej oraz innych organizacji. Nasza organizacja zrzesza około 120 pracodawców, zatrudniających blisko 36 000 pracowników. Założycielem Związku jest KGHM Polska Miedź S.A., a naszymi członkami są również podmioty prywatne, w szczególności z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak również firmy samorządowe niezwiązane kapitałowo z Grupą KGHM. Od blisko 28 lat Związek monitoruje i opiniuje projekty aktów prawnych istotnych dla gospodarki, chroniąc prawa
i reprezentując interesy pracodawców i przedsiębiorców.
Związek Pracodawców Polska Miedź pozytywnie ocenia fakt przygotowania przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projektu aktualizacji Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030. Projekt dotyczy niezwykle istotnej sfery społecznej oraz gospodarczej, jakim są działania
w sferze energetyki, ochrony środowiska czy też polityki klimatycznej. W pełni zgadzamy się ze stwierdzeniem, iż zrównoważony rozwój sektora energii oraz działania związane z ochroną środowiska są niezbędne dla wzmacniania krajowej gospodarki i budowania jej konkurencyjności. Odpowiedzialna strategia energetyczna powinna respektować równoważne, wzajemnie oddziałujące i uzupełniające się cele: bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność gospodarki, efektywność energetyczną i redukcję oddziaływania na środowisko.
Analiza projektu dokumentu i załączonych materiałów pozwoliły nam na przygotowanie załączonych uwag. Zwracamy się z prośbą o wzięcie pod uwagę zaprezentowanych w załączonej tabeli wniosków oraz uwag. Jesteśmy otwarci na dyskusję merytoryczną dotyczącą modyfikacji projektowanych zapisów na dalszym etapie prac legislacyjnych. Uprzejmie prosimy o wzięcie pod uwagę przedłożonej argumentacji przy tworzeniu ostatecznego kształtu projektu aktu wykonawczego, na dalszym etapie prac legislacyjnych lub w przypadku jego zmiany w przyszłości.
Wyrażając nadzieję na pozytywne podejście do naszych uwag, pozostaję z wyrazami szacunku
Jarosław Dudkowiak
Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź
Najnowsze wpisy