29
październik
Program Mentoringowy Związku Pracodawców Polska Miedź jest bardzo wysoko oceniany zarówno przez mentorów, jak i mentee. To wnioski z ankiety podsumowującej dotychczasowe pięć edycji, a właśnie rozpoczęła się kolejna, szósta. Zainaugurowana została podczas specjalnej konferencji.
Kiedy w 2017 roku Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź, wpadła na pomysł wprowadzenia do oferty ZPPM Programu Mentoringowego, przekonanie firm o jego skuteczności było karkołomnym zadaniem.
Pięć lat temu byłam na spotkaniu, podczas którego prowadzono proces rekrutacyjny do pierwszej edycji programu. Tylko Beata Staszków wie, ile kosztowało wysiłku, żeby ten projekt w ogóle ruszył. Dziś, z perspektywy mentee i następnie mentora mam pełne przekonanie, że był to strzał w dziesiątkę. Świadczy o tym także fakt, że w kolejnych odsłonach programu nie ma już najmniejszego problemu z naborem uczestników. Chyba że z nadmiarem chętnych – żartuje Joanna Konkolska-Kula, mentor.
Co zdecydowało o sukcesie programu? Ocenili to w specjalnej, jubileuszowej ankiecie uczestnicy V edycji Programu Mentoringowego. A warto dodać, że wzięło w nim udział już blisko 150 osób.
Obraz programu, który wyłania się z badania, jest dla nas wszystkich powodem do satysfakcji. 80% ankietowanych oceniło, że udział w programie był dla nich bardzo ważny lub ważny. 84% twierdzi, że wpłynął pozytywnie na życie zawodowe i prywatne. Zmiany dotyczyły m.in. jakości pracy, jej organizacji, wzrostu kompetencji, a także życia osobistego i relacji międzyludzkich. Staramy się z każdą edycją ewoluować, aby jeszcze lepiej odpowiadać na oczekiwania uczestników – deklaruje Elżbieta Dunaj, opiekunka merytoryczna programu, trenerka biznesu i ekspertka HR.
Przytoczmy jeszcze kilka danych z ankiet. Mentee uznali, że w trakcie i po sesjach mentoringowych:
Do udziału w programie namówił mnie szef. Przyszłam z planem, że rozwinę kompetencje zarządzania zespołem. Wszystko miałam dokładnie spisane. Potem okazało się, że głównie pracowałam z emocjami, bo zasada zbalansowanego życia u mnie nie działała. Kwestie zawodowe górowały nad pozostałymi. Miałam mentora — anioła (Joannę Konkolską-Kulę – red.), to nie są słowa na wyrost. Spotykałyśmy się regularnie, ale praca przebiegała także pomiędzy sesjami. Wdrożenie zmian trwało rok, jestem dumna z efektów i namawiam innych do skorzystania z procesu mentoringu – dzieli się swoim doświadczeniem Klaudia Beker, mentee V edycji.
Mentee musi z wewnętrznym przekonaniem zdecydować się na pełne „wejście” w program. Chociaż na początku wspólnie ustalamy cele, jakie chce osiągnąć, okazuje się czasami, że na końcu czeka na nas zupełnie inny efekt. Mentoring to proces, w którym po kolei odkrywamy puzzle, nie zawsze wiedząc, gdzie i jak się zazębią. Mentor pomaga, wspiera, radzi, opowiada o własnych doświadczeniach, ale największą, często trudniejszą niż sądził, pracę ma do wykonania mentee —dodaje Bohdan Pecuszok, mentor.
Podczas procesu mentoringu zmiana zachodzi we wszystkich sferach życia. Dotyczy on obszarów biznesowych, przywódczych, interpersonalnych lub związanych z efektywnością osobistą. Z punktu widzenia firmy jednak najważniejszy jest rozwój zawodowy. Mentoring oparty na dwustronnej, bezpośredniej relacji mistrz-uczeń jest najbardziej efektywnym systemem nauki. Dlatego stosuje go ponad 70% firm z listy Fortune 500. Mentorami w Programie ZPPM są wysokiej klasy managerowie firm członkowskich Związku. Mentees to osoby, które chcą świadomie i konsekwentnie budować swoją drogę rozwoju.
Z przyjemnością obserwujemy, jak zmieniają się nasi mentee, jak osiągają swoje cele, podwyższają kompetencje, czasami wchodzą na nową zawodową drogę, awansują. Cieszy nas to niezmiernie, bo taki właśnie jest cel mentoringu — pomóc w rozwoju wartościowych osób, aby mogły stać się liderami w swoich zespołach, czy firmach. Potrzebujemy dziś najbardziej właśnie przywódców prawdziwych, zaangażowanych i wyznających system wartości budujący organizację – uważa Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.
Słowa pani Prezes potwierdza dr Agnieszka Taurogińska-Stich, która podczas konferencji podsumowującej V i rozpoczynającej VI edycję Programu Mentoringowego wygłosiła wykład inspirujący pt. „Świat wartości lidera w praktyce – sprawdzianem wielkości przywództwa w organizacji”.
Rzeczywistość wokół nas się zmienia. Niestety, jako ludzkość podążamy teraz w niedobrą stronę. Żyjemy w dobie kryzysu ekonomicznego i zagrożenia militarnego, utraciliśmy poczucie bezpieczeństwa. Jak twierdzi dr Bruce Harold Lipton, „czasy cywilizacji, jaką znamy, dobiegają końca”. Aby poradzić sobie z wyzwaniami, odnaleźć właściwą drogę, potrzebujemy mądrych i odważnych liderów. Uważam, że Program Mentoringowy ZPPM jest najlepszą odpowiedzią na to, co czeka nas w przyszłości w sferze przywództwa. Jestem pod wielkim wrażeniem i gratuluję organizatorom, mentorom i mentees. Dajecie nadzieję na lepsze czasy – podkreśla dr Agnieszka Taurogińska-Stich.
Jeżeli zastanawiacie się nad dołączeniem do programu, to niech dodatkową zachętą będą uwagi z anonimowych ankiet:
„To ważny i ciekawy program w regionie, gdzie de facto brakuje liderów z prawdziwego zdarzenia”.
„W kwestii obaw — zadane pytanie w moim przypadku były trochę z „boku”, gdyż takowych w ogóle nie miałam. Może dlatego, że miałam gotowość i determinację na przejście tego procesu. Jedyne czego się obawiałam, to czy z przydzielonym mentorem będzie tzw. flow. A było! Niezwykle wartościowa klarowna relacja, która już przeradza się w prywatną. Wspaniała osobowość. Mam niedosyt… Chapeau bas dla pomysłodawcy, realizatora i osób współtworzących program”.
„Powinna być druga część — kontynuacja lub możliwość udziału ponownie:)”.
„Jedyne, co mogłabym zasugerować to, aby przenigdy nie rezygnować z tego rodzaju programów. Przez całe życie większość z nas stara się samodzielnie poszukiwać wiedzy, doskonalić się. Kształtujemy nasze środowisko zawodowe i prywatne w wyuczony przez nas sposób (trochę taka strefa komfortu), ale czy na pewno idę w dobrym kierunku? Śmiem twierdzić, że boimy się prosić o zweryfikowanie naszych umiejętności. Program Mentoringowy to szansa na prawdziwe rozwinięcie skrzydeł”.
Więcej informacji o programie znajdziecie tutaj:
Najnowsze wpisy