15
kwiecień
9 kwietnia 2025 r. UE podjęła decyzję o nałożeniu ceł odwetowych w wysokości do 25 % na amerykańskie towary o wartości 22 mld. Euro. Miały one objąć między innymi drób, orzechy, owoce, motocykle oraz jachty i być odpowiedzią na taryfy celne nałożone przez USA na import stali i aluminium z UE.
Jednak dzień później, na skutek zapowiedzi Donalda Trumpa o czasowym zawieszeniu części taryf, unijne władze również wstrzymały planowane działania.
Więcej informacji pod linkiem.
Odpowiedź UE na amerykańskie cła nałożone na stal i aluminium sprowadzane do USA
9 kwietnia 2025 r. UE podjęła decyzję o nałożeniu ceł odwetowych w wysokości do 25 % na amerykańskie towary o wartości 22 mld. euro. Na liście znalazły się między innymi drób, owoce, orzechy, motocykle i jachty.
Działania UE miały być odpowiedzią na marcową decyzję USA o nałożeniu ceł na import stali i aluminium z UE (amerykańskie taryfy celne zostały wówczas podwyższone o 25 % stawki).
Cła odwetowe wobec USA zostały poparte niemalże przez wszystkie państwa członkowskie UE. Przeciwko były jedynie Węgry.
W swoim komunikacie Komisja Europejska wyraziła wolę podjęcia negocjacji, informując, że unijne cła odwetowe mogą „zostać zawieszone w dowolnym momencie, jeśli USA zgodzą się na sprawiedliwy i zrównoważony wynik negocjacji”. Tym samym UE opowiedziała się za negocjacjami z USA, które byłyby wyważone i korzystne dla obu stron.
Zaskakująca decyzja Prezydenta Trumpa
Unijne władze nie musiały długo czeka na reakcję Białego Domu. Tego samego dnia Prezydent Donald Trump ogłosił natychmiastowe zawieszenie tzw. ceł wzajemnych na okres 90 dni i w rezultacie obniżenie stawek do poziomu 10 % (w przypadku towarów UE miała ona wynieść 20 %). Jednocześnie podwyższeniu do 145 % uległa taryfa celna na towary sprowadzane z Chin do USA.
W dalszym ciągu obowiązują również podwyższone stawki na stal, aluminium oraz samochody (25 %).
Unia Europejska przystępuje do negocjacji
Decyzja o zawieszeniu ceł wzajemnych spotkała się z pozytywną reakcją Komisji Europejskiej, która dzień później wstrzymała planowane wprowadzenie dodatkowych taryf na amerykańskie towary na okres 90 dni. Czas ten ma być wykorzystany na wynegocjowanie warunków porozumienia handlowego.
Źródło: KPMG (KPMG Sp. z o.o.)
Najnowsze wpisy