15
kwiecień
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego w UE (Unijne reguły konkurencji) – zgodnie z założeniami Rozporządzenia Komisji (UE) nr 316/2014 z dnia 21 marca 2014 r. w sprawie stosowania art. 101 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do kategorii porozumień o transferze technologii (TTBER) w kontekście Komunikatu KE – Wytyczne w sprawie stosowania art. 101 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do porozumień o transferze technologii oraz Unijnego kompasu konkurencyjności .
Ostateczny termin na przesłanie opinii lub wypełnienie kwestionariusza online udostępnionego przez KE to 25 kwietnia 2025 r.
Art. 101 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej zakazuje porozumień między przedsiębiorstwami, które ograniczają konkurencję. W drodze wyjątku art. 101 ust. 3 Traktatu stanowi, że zakaz ten może zostać uznany za niemający zastosowania w odniesieniu do porozumień, które przyczyniają się do usprawnienia produkcji lub dystrybucji produktów lub świadczenia usług bądź do wspierania postępu technicznego lub gospodarczego, przy zastrzeżeniu dla konsumentów słusznej części zysku, który z tego wynika, oraz które nakładają jedynie takie ograniczenia, które są niezbędne do osiągnięcia tych celów i które nie eliminują konkurencji w stosunku do znacznej części danych produktów.
Porozumienia o transferze technologii to porozumienia, na mocy których jedno przedsiębiorstwo upoważnia inne do korzystania z jego praw do technologii na potrzeby wytwarzania produktów lub świadczenia usług. Prawa do technologii obejmują patenty, know-how, prawa autorskie do oprogramowania i niektóre inne prawa własności intelektualnej. Porozumienia te zwykle przyjmują formę licencji.
Rozporządzenie o wyłączeniach grupowych w zakresie transferu technologii wygaśnie 30 kwietnia 2026 r.
Celem tej inicjatywy jest zmiana rozporządzenia i towarzyszących mu wytycznych w taki sposób, aby przedsiębiorstwa miały jasne wytyczne na temat tego, jakie porozumienia o transferze technologii mogą zawierać bez ryzyka naruszenia przepisów prawa konkurencji.
Rewizja rozporządzenia TTBER stanowi część strategii Komisji w zakresie konkurencyjności, jak określono w Unijnym kompasie konkurencyjności.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14478-Unijne-regu%C5%82y-konkurencji-dotyczace-porozumien-o-transferze-technologii-rewizja-_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny skutków.
Kwestionariusz jest dostępny dla organizacji i przedsiębiorstw zarejestrowanych w unijnym rejestrze służącym przejrzystości pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14478-Unijne-regu%C5%82y-konkurencji-dotyczace-porozumien-o-transferze-technologii-rewizja-/public-consultation_pl
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy