Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) – aktualizacja rozporządzenia w sprawie weryfikacji i akredytacji (AVR), partia 2

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa ochrony środowiska w UE (działania w dziedzinie klimatu) – zgodnie z założeniami Dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego I Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiająca system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/959 z dnia 10 maja 2023 r. zmieniającej dyrektywę 2003/87/WE ustanawiającą system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych w Unii oraz decyzję (UE) 2015/1814 w sprawie ustanowienia i funkcjonowania rezerwy stabilności rynkowej dla unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianychprojekt rozporządzenia wykonawczego zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2018/2067 w odniesieniu do niektórych aspektów weryfikacji danych i akredytacji weryfikatorów.

Ostateczny termin na przesłanie opinii to 22 kwietnia 2025 r.

W ramach pakietu „Gotowi na 55” zmieniono dyrektywę EU ETS, aby dostosować ją do celu UE na 2030 r., jakim jest ograniczenie emisji netto gazów cieplarnianych o 55% (w porównaniu z poziomami z 1990 r.) do 2030 r.

Komisja Europejska musi zaktualizować kilka aktów prawnych w celu wdrożenia zmienionego EU ETS. Aktualizacja rozporządzenia w sprawie weryfikacji i akredytacji jest uzupełnieniem przeglądu rozporządzenia w sprawie monitorowania i raportowania, ponieważ dotyczy weryfikacji oraz zapewnia kwalifikacje i akredytację weryfikatorów pozwalające uzyskiwać wiarygodne dane dotyczące emisji.

W związku ze zmianą dyrektywy 2003/87/WE przez dyrektywę (UE) 2023/959 Parlamentu Europejskiego i Rady, rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/2067 musi zostać zmienione w celu uwzględnienia przepisów mających zastosowanie do weryfikacji osiągnięcia kamieni milowych i celów określonych w artykule 10b(4) dyrektywy 2003/87/WE. Aby zapewnić ustrukturyzowany sposób raportowania osiągniętych kamieni milowych i celów oraz ułatwić ich weryfikację, w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2019/18424 w sprawie składania i treści sprawozdania dotyczącego neutralności klimatycznej uwzględniono wymogi proceduralne. Niezbędne jest zapewnienie zharmonizowanych przepisów dotyczących weryfikacji takiego sprawozdania.

Aby ocenić, czy osiągnięto kamienie milowe i cele, weryfikator musi ocenić kompletność i zgodność raportu neutralności klimatycznej z wymogami wymienionymi w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/1842, sprawdzić możliwości usprawnienia procesu monitorowania i raportowania oraz dokładność danych w raporcie neutralności klimatycznej. Weryfikator powinien przyjąć plan neutralności klimatycznej jako punkt wyjścia i ocenić zgodność operatora z tym planem, w szczególności w odniesieniu do kamieni milowych, celów, środków i inwestycji. Aby właściwy organ mógł zdecydować, czy uprawnienia do emisji muszą zostać zmniejszone zgodnie z art. 22b(1) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/3315, sprawozdanie z weryfikacji powinno zawierać wystarczające informacje na temat wszelkich nieścisłości, których nie można było usunąć przed wydaniem tego sprawozdania, w tym wszelkich niezgodności planu neutralności klimatycznej z wymogami określonymi w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2023/24416, które zostały zidentyfikowane przez weryfikatora.

Istotne jest, aby weryfikator uzyskał wystarczające informacje, aby zapewnić uzasadnione zapewnienie, że raport dotyczący neutralności klimatycznej jest wolny od istotnych nieścisłości, a kamienie milowe i cele zostały osiągnięte. Aby zapewnić zharmonizowane podejścia, konieczne jest ustanowienie zasad dotyczących rodzaju informacji, które mają być udostępniane między operatorem a weryfikatorem, a także czynników, które należy wziąć pod uwagę w analizie strategicznej i analizie ryzyka w celu zaplanowania weryfikacji.

Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14279-Unijny-system-handlu-uprawnieniami-do-emisji-EU-ETS-aktualizacja-rozporzadzenia-w-sprawie-weryfikacji-i-akredytacji-AVR-partia-2_pl

Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl.

W załączeniu znajduje się projekt rozporządzenia wykonawczego wraz z załącznikiem.

Źródło: Komisja Europejska