Wspólny europejski dyplom

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa dot. edukacji (szkolnictwo wyższe, kształcenie i szkolenie) w UE – na podstawie artykułu 165 i 166 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w kontekście Komunikatu KE w sprawie Europejskiej strategii na rzecz szkół wyższych oraz Sprawozdania KE z wdrażania zalecenia Rady w sprawie propagowania automatycznego wzajemnego uznawania kwalifikacji uzyskanych w ramach kształcenia i szkolenia na poziomie wyższym i średnim II stopnia oraz efektów uczenia się osiągniętych w okresach nauki za granicą.

Ostateczny termin na przesłanie opinii to 6 luty 2024 r.
Jak oznajmiono w Europejskiej strategii na rzecz szkół wyższych, w niniejszej inicjatywie przedstawia się cele wspólnego europejskiego dyplomu i możliwości jego realizacji na szczeblu krajowym, regionalnym lub instytucjonalnym. Dyplom będzie potwierdzał wyniki uczenia się w ramach wspólnego programu kilku instytucji w całej Europie. Dyplom mógłby być przyznawany przez sojusze instytucji szkolnictwa wyższego, np. europejskie szkoły wyższe, w oparciu o wspólny zestaw kryteriów europejskich. Wspólny europejski dyplom jest tematem przewodnim Europejskiej strategii na rzecz szkół wyższych oraz zalecenia Rady w sprawie budowania mostów na rzecz skutecznej europejskiej współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego, przyjętych w 2022 r. Komisja przyjmie komunikat w sprawie planu działania na rzecz wspólnego europejskiego dyplomu, przedstawiający cele tej inicjatywy i możliwości jej realizacji. Do komunikatu dołączone zostaną dwa kluczowe dokumenty: wniosek dotyczący zalecenia Rady w sprawie europejskiego systemu zapewniania i uznawania jakości w szkolnictwie wyższym oraz wniosek dotyczący zalecenia Rady w sprawie atrakcyjnego i trwałego zatrudnienia w szkolnictwie wyższym. Niniejsze zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczy tych trzech inicjatyw. Inicjatywa jest odpowiedzią na wyzwanie – sformułowane przez instytucje szkolnictwa wyższego, jak i studentów i pracodawców – by lepiej wyeksponować i uznać wysokie umiejętności i kompetencje nabyte w ramach wspólnych programów wysokiej jakości, a także by ułatwić mobilność w celach edukacyjnych i zawodowych. Prace nad wspólnym europejskim dyplomem są powiązane z dwiema konkretnymi kwestiami w dziedzinie zapewniania jakości i atrakcyjności kariery akademickiej: przepisy dotyczące zapewniania jakości w wielu państwach członkowskich utrudniają pogłębioną współpracę transnarodową mającą na celu opracowanie wspólnych programów studiów i innych wspólnych działań edukacyjnych. Ponadto jedną z głównych przyczyn automatycznego nieuznawania przez instytucje szkolnictwa wyższego okresów nauki za granicą i kwalifikacji tam zdobytych jest brak zaufania do procesów zapewniania jakości innych instytucji, co podkreślono w sprawozdaniu z 2023 r. z wdrażania automatycznego uznawania. Wspólny dyplom europejski nie tylko oferowałby przewidziane w nim możliwości w zakresie mobilności i bezproblemowe uznawanie jej efektów, ale również umożliwiłby studentom wybór kierunku i miejsca studiów, odpowiadając na potrzeby rynku pracy i promując przepływ mózgów w całej Europie. Podniósłby rangę wszystkich europejskich systemów edukacji, tym samym przyciągając talenty z państw trzecich.
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag. Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14077-Wspolny-europejski-dyplom_pl Źródło: Komisja Europejska