Wymogi dotyczące etykietowania energetycznego kotłów na paliwo stałe (przegląd)

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa energetycznego w UE (etykietowanie energetyczne i ekoprojekt) – ocena na podstawie analizy dyrektywy 2009/125/WE w sprawie ekoprojektu oraz Komunikatu KE: plan prac w zakresie ekoprojektu i etykietowania energetycznego na lata 2022–2024 , w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu.

Ostateczny termin na przesłanie opinii lub wypełnienie kwestionariusza online udostępnionego przez KE to 21 grudnia 2023 r.
W ramach oceny zostaną przeanalizowane wyniki istniejących środków dotyczących ekoprojektu i etykietowania energetycznego kotłów na paliwo stałe wprowadzonych na rynek UE po 1 czerwca 2015 r. Okres oceny rozpoczyna się przed datą rozpoczęcia stosowania w celu uwzględnienia ewentualnego procesu dostosowania przedmiotowych produktów do nowych środków po tym, jak zainteresowane strony dowiedzą się o nich. Wyniki oceny zostaną uwzględnione w ocenie skutków towarzyszącej dwóm projektom rozporządzeń wraz z ewentualnymi nowymi środkami dotyczącymi ekoprojektu i etykietowania energetycznego. UE dokona przeglądu obowiązujących przepisów dotyczących etykietowania energetycznego kotłów na paliwo stałe w oparciu o ich efektywność energetyczną. Inicjatywa ta może doprowadzić do zmiany skali etykiety w celu jej dostosowania do postępu technologicznego i poprawy efektywności energetycznej kotłów na paliwo stałe. W ramach tej inicjatywy zostanie również rozważone wprowadzenie klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla kotłów wielofunkcyjnych.
Celem konsultacji jest umożliwienie zainteresowanym stronom przedstawienia uwag na temat doświadczeń związanych z wdrażaniem obecnych rozporządzeń w sprawie kotłów na paliwo stałe oraz głównych wariantów określonych na potrzeby oceny skutków, jak również przekazania dodatkowych informacji na temat ewentualnego rozwoju sytuacji rynkowej lub postępu technologicznego, ponieważ poprzednią analizę przeprowadzono w 2015 r. Przepisy UE dotyczące tych produktów nakładają na Komisję obowiązek dokonania przeglądu tego prawodawstwa w świetle postępu technologicznego. Działania mające na celu aktualizację tych przepisów można podjąć wyłącznie na szczeblu UE. Obowiązujące prawodawstwo może nie obejmować niektórych aspektów, w odniesieniu do których państwa członkowskie mogą chcieć podjąć działania. Jeżeli UE nie podejmie działań w tych obszarach, państwa członkowskie mogą ustanowić własne przepisy dotyczące nieregulowanych aspektów i produktów, które z pewnością będą się różnić ze względu na złożoność aspektów technicznych, co spowoduje zakłócenie funkcjonowania jednolitego rynku.
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny.
Kwestionariusz jest dostępny dla organizacji i przedsiębiorstw zarejestrowanych w unijnym rejestrze służącym przejrzystości pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13389-Wymogi-dotyczace-etykietowania-energetycznego-kot%C5%82ow-na-paliwo-sta%C5%82e-przeglad-/public-consultation_pl Źródło: Komisja Europejska