Zaproszenie UMWD na wizytę studyjną 9-10.11.2021 – Hoyerswerda, Saksonia

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (UMWD) przesyła zaproszenie do udziału w warsztacie połączonym z wizytą studyjną.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-10 listopada 2021 r. w okolicach Hoyerswerdy w Saksonii. Ramowy program jest zamieszczony w załączonym pliku „Wizyta studyjna”. Szczegółowe informacje zostaną opublikowane w najbliższym czasie.

Informacje techniczne:

  • Organizator nie zapewnia transportu do miejsca rozpoczęcia warsztatu. Transport będzie zapewniony przez stronę niemiecką tylko w dniu 10.11 – podczas wizyty studyjnej do przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami;
  • Organizator może zapewnić i opłacić nocleg; UWAGA: aby skorzystać z noclegu, zgłoszenie należy odesłać do 29.10.21 do godz. 10:00
  • Należy zapoznać się z aktualnymi zasadami wjazdu do Niemiec: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/niemcy
  • Limit miejsc: 16 osób z jednostek samorządu lokalnego/instytucji zajmujących się rozwojem regionalnym i/lub przestrzennym. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Bardzo prosimy o kontakt bezpośrednio z organizatorem wyjazdu – UMWD

Udział w warsztacie połączonym z wizytą studyjną jest możliwy po wypełnieniu i odesłaniu na adres e-mail: agnieszka.smolinska@dolnyslask.pl formularza zgłoszeniowego do dnia 29 października 2021 r.

Rząd federalny Niemiec podejmuje stopniowe działania zmierzające do zmniejszenia produkcji energii elektrycznej z węgla, aż do jej zaprzestania w roku 2038, równocześnie planowany jest  szereg działań, w tym realizacja dużych projektów infrastrukturalnych, które pomogą w transformacji regionów górniczych w regiony innowacyjne. Wycofanie się z gospodarki opartej na węglu stawia przemysłowe i energetyczne regiony, w tym naszego najbliższego sąsiada – Saksonię w zupełnie nowej sytuacji.

Zmiany, które rozpoczynają się w Saksonii  będą miały znaczny wpływ na przygraniczną część Dolnego Śląska. Wczesne rozpoznanie synergii i możliwości współpracy, zarówno między administracjami, jak i przedsiębiorcami stanowi szansę również dla rozwoju naszego regionu.

Dodatkowo w załączeniu znajdują się prezentacje z webinarium „Wpływ zmian strukturalnych w Saksonii na rozwój przygranicznych obszarów Dolnego Śląska”, które odbyło się w dniu 12.10.2021 w formule online.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego