Zasada „zanieczyszczający płaci” – ocena adekwatności jej stosowania w odniesieniu do środowiska

Komisja Europejska prowadzi konsultacje prawa ochrony środowiska UE – na podstawie analizy Planu działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń Komisji Europejskiej oraz art. 191 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Ostateczny termin na przesłanie opinii lub wypełnienie kwestionariusza online udostępnionego przez KE to 4 sierpnia 2023 r.

Zasada „zanieczyszczający płaci” jest kluczową zasadą leżącą u podstaw prawodawstwa i polityki UE w zakresie środowiska określonych w art. 191 ust. 2 skonsolidowanej wersji Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Do środowiska odnosi się również art. 11 Traktatu, który stanowi, że w politykach UE należy uwzględniać wysoki poziom ochrony środowiska i zapewniać go zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Oznacza ona, że zanieczyszczające przedsiębiorstwa ponoszą koszty działań służących zapobieganiu zanieczyszczeniom i ich kontroli oraz usuwaniu ich skutków. Ponoszą one także koszty społeczne związane z zanieczyszczeniem.
Ocena adekwatności będzie podstawą planowanych na 2024 r. zaleceń dotyczących lepszego wdrażania zasady. W ramach oceny adekwatności przeanalizowane zostanie, czy polityka unijna i krajowa gwarantuje, że zanieczyszczający ponoszą koszty środków mających na celu zapobieganie zanieczyszczeniom, ich kontrolę oraz usuwanie. Ocena obejmuje takie aspekty jak: stosowanie instrumentów rynkowych przez UE i państwa członkowskie, pośrednie płacenie zanieczyszczającemu w formie dotacji o skutkach szkodliwych dla środowiska lub niestosowanie zasady „zanieczyszczający płaci” w kontekście funduszy UE, sposób postępowania z odpowiedzialnością za środowisko oraz ustalanie cen w polityce.Ocena adekwatności będzie dotyczyć tego, jak zasada ta jest przestrzegana w UE, w tym w obszarach polityki, które mogą mieć wpływ na środowisko. Analiza obejmie stosowanie zasady na szczeblu państw członkowskich. Ocena adekwatności obejmie analizę sposobu stosowania zasady „zanieczyszczający płaci”. Będzie to oznaczało zbadanie szerokiego zakresu działań i polityk, które odnoszą się do środowiska pod względem ich głównych celów (takich jak zmiana klimatu, polityka wodna, polityka dotycząca powietrza, polityka dotycząca odpadów lub wymogi w zakresie odpowiedzialności za środowisko) oraz polityk sektorowych w innych obszarach, w których uwzględnia się aspekty środowiskowe, takich jak działania i polityki na rzecz przemysłu i gospodarki o obiegu zamkniętym, rolnictwa, rybołówstwa, energii, transportu i wiele innych. Ocena będzie również dotyczyć tego, kto jest odpowiedzialny za stosowanie zasady „zanieczyszczający płaci” (w tym w jaki sposób odpowiedzialność za to jest rozłożona między UE a państwa UE). Ustalenia z oceny adekwatności mogłyby doprowadzić do sformułowania zaleceń dotyczących sposobów lepszego stosowania tej zasady. Komisja zamierza ocenić, w jaki sposób zasada „zanieczyszczający płaci” jest stosowana we wszystkich obszarach polityki UE. W tym celu w ramach konsultacji publicznych zostaną zebrane opinie zainteresowanych stron i ogółu społeczeństwa, a także wszelkie dowody, które respondenci mogą dostarczyć.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE:
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13546-Zasada-zanieczyszczajacy-p%C5%82aci-ocena-adekwatnosci-jej-stosowania-w-odniesieniu-do-srodowiska_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny.
Kwestionariusz jest dostępny dla organizacji i przedsiębiorstw zarejestrowanych w unijnym rejestrze służącym przejrzystości pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13546-Zasada-zanieczyszczajacy-p%C5%82aci-ocena-adekwatnosci-jej-stosowania-w-odniesieniu-do-srodowiska/public-consultation_pl Źródło: Komisja Europejska