11
wrzesień
Największy odbiorca złomu miedzi w Europie Środkowo-Wschodniej, jedyny w Europie producent renu pochodzącego z własnych źródeł, właściciel najnowocześniejszego w Europie Magazynu Kwasu Siarkowego, znaczący dostawca soli drogowej i ważny producent kruszyw łamanych. Chociaż to tylko część z działań KGHM Metraco, przyznacie, brzmi imponująco. W 30. rocznicę powstania spółki rozmawiamy z jej Prezesem Adrianem Szymańskim.
Redakcja: Panie prezesie, KGHM Metraco to firma handlowo- produkcyjna o bardzo zdywersyfikowanej działalności, jaki jest wspólny mianownik waszej pracy?
Adrian Szymański, Prezes Zarządu KGHM Metraco S.A.: KGHM Metraco należy do grona strategicznych spółek w grupie kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. Dostarczamy kluczowe produkty dla ciągu technologicznego, zabezpieczamy procesy logistyczne i zagospodarowujemy niektóre odpady wytwarzane w procesie produkcji miedzi. Chcemy być międzysektorowym liderem gospodarki w obiegu zamkniętym, stawiając na nowe rynki. Już dziś Metraco jest największym odbiorcą złomu miedzi w Europie Środkowo-Wschodniej. Podkreślam to na każdym kroku, ponieważ mamy czym się chwalić. W ciągu trzech lat zwiększyliśmy ilość złomu Cu dostarczanego do hut należących do KGHM o 50%. W 2020 roku było to aż 128 tys. ton. Dla porównania – to tyle, ile waży samolot pasażerski Boeing. Ten wzrost jest efektem przemyślanego działania, odważnej strategii handlowej i otwarcia na świat. Wyjścia poza strefę komfortu. Dziś sięgamy znacznie dalej, aniżeli jeszcze kilka lat temu. Dotarliśmy do Hiszpanii, Grecji, Rumunii, nawiązaliśmy kontakty w USA i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Aktualnie co dziesiąta dostawa pochodzi spoza kontynentu europejskiego. Ponowne wykorzystanie metali pochodzących z recyklingu staje się ogólnoświatowym trendem, w którym bierzemy czynny udział.
Zagospodarowanie odpadów produkcyjnych ma sens i ekonomiczny, i ekologiczny. Zgodne jest z filozofią zero waste, pozwala maksymalnie wykorzystać posiadane zasoby, chroni naszą planetę. Odpad to nie znaczy śmieci?
Zdecydowanie tak. Nie każdy odpad jest śmieciem. Dla nas złom miedzi jest cennym surowcem, który ponownie przerabiamy w Hucie Miedzi „Legnica” i Hucie Miedzi „Głogów”.
Wykorzystanie złomu Cu jako materiału wsadowego do pieców hutniczych jest znaczące w całym procesie produkcji miedzi KGHM?
Ten udział sukcesywnie rośnie. Mamy wiedzę i doświadczenie, a przed nami bardzo optymistyczne perspektywy. Dziś sięgamy także po materiały dotychczas nieprzetwarzane. Dzięki dobrej współpracy kilku podmiotów: KGHM Metraco, Hut Miedzi Legnica i Głogów, Centrali KGHM wierzę w sukces projektu złomowego.
Jubileuszowy rok zaczął się dla Metraco doskonale, od rekordowej sprzedaży soli drogowej. Cieszycie się, jak pada śnieg?
Oczywiście. Chociaż wiem, że nie do śmiechu jest wtedy kierowcom. Dla nas mroźna zima oznacza dobry biznes. Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem soli wydobywanej w Polkowicach-Sieroszowicach, mamy tam duży magazyn, o pojemności 70 tys. ton, i w naszym wspólnym interesie jest, aby na koniec zimowego sezonu pozostał pusty.
Nie zawsze się to udaje? W całym roku 2020 sprzedaliście 150 tys. ton soli, a tylko w styczniu 2021 blisko 60 tys. ton.
To pokazuje, jak nieprzewidywalna jest aura i jak bardzo uzależnieni jesteśmy od kaprysów natury. Cieszy nas bardzo ten styczeń. Luty zapowiada się równie obiecująco. Pomimo ograniczonych zasobów zabezpieczamy główne kontrakty i naszych najważniejszych odbiorców. Współpracujemy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i jej oddziałami w całym kraju. Jest to nasz strategiczny klient. Jesteśmy rozpoznawalni na rynku soli również poza granicami Polski.
Macie swój udział także w budowie dróg, dostarczając potrzebne kruszywa.
I tu wracamy do idei gospodarki w obiegu zamkniętym. Żużel pomiedziowy z Hut Głogów i Legnica przetwarzamy na pełnowartościowy produkt handlowy. Kruszywa stanowią bardzo ważną część naszej działalności. Dzięki stałemu unowocześnianiu technologii np. modernizacji układu technologicznego w Legnicy, czy też automatyzacji zakładu przeróbczego do wzbogacania i klasyfikacji żużli pomiedziowych w Głogowie, zwiększyliśmy zdolności produkcyjne. Dziś wytwarzamy ponad 500 tys. ton kruszyw rocznie. Znalazły one swoje zastosowanie przy budowie strategicznych dróg w Polsce. Drogi S3, która między innymi łączy miasta Zagłębia Miedziowego, drogi S5 i S6. Teraz będziemy dostarczali, razem z Pol-Miedź Trans, kruszywa na drogę S11, w okolice Koszalina.
Po przejęciu KGHM ECOREN Metraco zajmuje się produkcją nadrenianu amonu i renu metalicznego. To kolejny przykład na drugie życie tego, co teoretycznie jest odpadem?
KGHM Metraco jest jedynym w Europie producentem renu z własnych zasobów. Wykorzystujemy ścieki przemysłowe kwaśne pochodzące z procesu produkcyjnego Huty Miedzi Głogów. Mówiąc w dużym uproszczeniu, po „przepuszczeniu” przez specjalistyczne instalacje odzyskujemy ren o bardzo dobrych parametrach jakościowych. Jest to pierwiastek znajdujący zastosowanie np. silnikach samolotów odrzutowych czy technologiach kosmicznych.
36 milionów zł kosztował zbudowany przez Metraco nowoczesny Magazyn Kwasu Siarkowego. Jaki był cel inwestycji?
W głównej mierze świadczymy tam usługi logistyczne na rzecz naszego właściciela, KGHM Polska Miedź S.A. Magazyn Kwasu Siarkowego w Porcie Szczecin jest największym tego typu obiektem w Europie, może pomieścić nawet 33 tys. ton kwasu. Dostarczamy surowiec z Zagłębia Miedziowego specjalistycznym transportem kolejowym Pol-Miedź Trans, tam jest magazynowany i przeładowywany na statki. Własny obiekt był nam potrzebny ze względów ekonomicznych i bezpieczeństwa. Zarządzamy materiałem bardzo agresywnym i obarczonym ryzykiem oddziaływania na środowisko. Bezpieczeństwo ludzi, natury i sprzętu jest dla KGHM priorytetem. Olbrzymi magazyn to olbrzymie wyzwanie i odpowiedzialność. Teraz każdy etap transportu kwasu jest pod naszą całkowitą kontrolą, mamy najwyższej jakości instalację, nowoczesny monitoring i procedury bezpieczeństwa, pełny nadzór własnej, profesjonalnej kadry z wieloletnim doświadczeniem.
I tu dochodzimy do pytania o pracowników KGHM Metraco, jacy są?
Mogę się wypowiadać w samych superlatywach. Ogromna kultura pracy, doświadczenie, zaangażowanie, lojalność. Pracownicy stanowią bardzo ważną część tej firmy. To m.in. oni tworzą KGHM Metraco. Dzisiaj jesteśmy odnoszącą sukcesy, świetnie zorganizowaną firmą, z jasną wizją rozwoju i ambitnymi celami. To zaszczyt móc nią kierować.
Liczne certyfikaty, nagrody i opinie zadowolonych klientów to najlepsza rekomendacja, że warto z Metraco współpracować?
Jako firma handlowo – produkcyjna prosperujemy na rynku zewnętrznym. Wszelkie certyfikaty, atesty, nagrody potwierdzają nasze kompetencje, kwalifikacje, przystosowanie do wymogów rynku i działanie zgodnie z jego aktualnymi oczekiwaniami. Tak, warto z nami współpracować, ponieważ jesteśmy rzetelnym, doświadczonym partnerem biznesowym.
Dzielicie się sukcesem. Nazwa KGHM Metraco doskonale znana jest wszystkim miłośnikom piłki ręcznej, jesteście bardzo związani z drużynami MKS Zagłębie Lubin. W ubiegłym Spółka podpisała porozumienie z Uczelnią Jana Wyżykowskiego, czego po nim oczekujecie?
Sport i nauka to ciekawe połączenie. W obu przypadkach chodzi o rozwój, stawianie sobie celów i ich konsekwentną realizację. To bliska nam filozofia działania.
W ramach współpracy z polkowicką uczelnią chcemy umożliwić studentom poznanie KGHM Metraco, naszych zakładów produkcyjnych, działalności, pomóc w zdobywaniu wartościowych na rynku pracy kwalifikacji. Kto wie, może wychować swoje przyszłe kadry? Chcemy czerpać z zasobów, którymi dysponujemy w Zagłębiu Miedziowym, przekuć teorię w praktykę z korzyścią dla przyszłych pracowników KGHM i naszej spółki.
30.lecie to czas na podsumowania, ale i dalsze plany. Co czeka Metraco w przyszłości?
Chcemy wzmacniać naszą koronną działalność, jaką jest zakup złomów i materiałów miedzionośnych. Mamy plany, bardzo ambitne i zarazem realne, które zapewnią rozwój spółki i wzmocnią naszą pozycję w świecie i w grupie KGHM Polska Miedź. Na razie nie zdradzamy szczegółów. Nasza strategia nastawiona jest na sukces.
Trzymamy kciuki za powodzenie planów i gratulujemy jubileuszu.
Dziękuję w imieniu zarządu i pracowników KGHM Metraco.
Najnowsze wpisy
10
wrzesień