04
lipiec
Związek Pracodawców Polska Miedź oraz Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach podpisały umowę o strategicznej współpracy w zakresie finansowania studiów na kierunku Inżynieria mechaniczna.
Porozumienie przewiduje wsparcie finansowe dla studentów oraz rozwój programu kształcenia dostosowanego do potrzeb nowoczesnego przemysłu.
W ramach współpracy, Związek Pracodawców Polska Miedź przekaże corocznie środki finansowe na program stypendialny dla studentów pierwszego roku kierunku Inżynieria mechaniczna.
O stypendium mogą ubiegać się osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę w podmiotach należących do grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A.
Podczas podpisania umowy Jego Magnificencja Rektor dr Dariusz Zając – profesor Uczelni Jana Wyżykowskiego podkreślił jak szczególny jest to moment dla rozwoju uczelni oraz stosunków z najbardziej wpływową organizacją pracodawców w regionie.
Jarosław Dudkowiak ogłosił, że z wielką przyjemnością jak również odpowiedzialnością Związek w swoich działaniach kieruje się zasadą współpracy, rozwoju i wsparcia pracodawców. Wyraźnie wskazał, że człowiek jest dla pracodawców najważniejszy, a celem Związku jest wspieranie tych pracowników.
„To szczególny rok – mamy drugiego Polaka w kosmosie, ale mamy również nowy kierunek na Uczelni w Polkowicach” zauważa Jarosław Dudkowiak. Dodał , że jest przekonany iż rozwój, wspierania to baza nowych doświadczeń, która wspomoże pracowników polskiej miedzi do jeszcze większej, intensywnej pracy, ale przede wszystkim usposobi ich w nowe informacje i da możliwość rozwoju kariery. Dudkowiak zacytował również słowa Prezesa Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – Andrzeja Szydło, które wskazują na to, że szczeble czyli połączenie pracy z nauką daje wymiernie efekty. Wzbogacają, umacniają i rozwijają pracowników.
Dodał, że ma nadzieje, że kwintesencją zakończenia studiów na kierunku inżynieria mechaniczna będzie zobaczenie własnej wiedzy przekutej w zmiany, które mogą zadziałać w przemyśle miedziowym.
Barbara Zwierzyńska – Doskocz wyraziła głęboką nadzieję, że uda się zrekrutować studentów i od przyszłego roku akademickiego rozpoczną studia. Wyraźnie zaakcentowała, że przed całą branża miedziową stoją wyzwania jak również ogromne oczekiwania. Dodała, że na pewno Związek będzie przyglądał się oraz kibicował studentom i ich efektom jak i poziomowi zadowolenia zarówno ich oraz ich pracodawców. Zwierzyńska – Doskocz żywi nadzieję, że wspólnie Związek oraz Uczelnia utworzą nową, ciekawą ofertę w regionie, która pozwoli pracownikom rozwijać się, nabywać nowych kompetencji oraz kroczyć w rozwoju na drodze zawodowej i rozwijać się razem z branżą miedziową.
Dr inż. Piotr Krysiak – Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych zaznaczył, że kierunek Inżynieria Mechaniczna, to wypełnienie pewnej luki w wykształceniu inżynierów, szczególnie na Dolnym Śląsku, w Zagłębiu Miedziowym. Ponieważ uczelnia oferuje od wielu lat kierunek Górnictwo, natomiast kopalnia i praca na kopalni to nie tylko górnicy ale również cała kadra mechaników. Dlatego UJW wychodzi naprzeciw tym potrzebom, aby ten rynek zaspokoić inżynierami, którzy potrafią konstruować, projektować, obliczać, którzy zajmują się eksploatacją maszyn nie tylko pod ziemią, ale również na powierzchni, to również Automotive i tutaj potrzeba uzupełnienia kadry inżynierskiej w branży motoryzacyjnej. Uczelnia występując na prowadzenie tego kierunku chce wyjść naprzeciw rynkowi pracy i potrzebom pracodawców na Dolnym Śląsku.
Rektor podkreślił, że wspólnie dzięki działaniom Związku Pracodawców Polska Miedź, może zostać zrealizowane swego rodzaju dobro na rzecz społeczności lokalnej. Wsparcie będzie kierowane dla studentów I roku, studentów inżynierii mechanicznej pierwszego stopnia oraz do studentów drugiego stopnia czyli poziomu drugiego – poziom magisterski.
Liczba studentów, która może być objęta wsparciem jest znaczna. Podstawowym kryterium do spełnienia są okoliczność pracy w spółkach i podmiotach grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A.
Kierunek został tak skonstruowany aby wspierać tą grupę zawodową, aby móc dzięki temu rozwijać swoje własne aspiracje oraz zaspokajać potrzeby regionu.
Jarosław Dudkowiak uzupełnił informacje na temat umowy, zawarta została ona na trzy lata obejmując lata akademickie 2025/2026, 2026/2027 oraz 2027/2028. Związek przygotowany jest na to, aby dofinansować studiowanie grupy blisko 20 studentów. Wszystko zależy od tego jak będzie wyglądała rekrutacja. Maksymalna kwota dofinansowania to 75% kosztów czesnego. Prezes Związku wyraził opinię, że jest to mocny początek i wsparcie nie tylko młodych pracowników, ale też wszystkich którzy chcą się rozwijać, wzbogacać swoją wiedzę. Ta współpraca ma wspierać ich ku temu, aby wykonali ten pierwszy krok, bo wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak trudna jest to praca i wcale nie jest tak łatwo łączyć pracę zawodową z nauką. Dlatego zaznaczył, że przywilejem jest to, że w sercu Zagłębia Miedziowego mamy Uczelnię, która jest blisko, na miejscu, codziennie jest możliwość noclegu we własnym domu.
Zachęcił wszystkich, którzy chcą rozwijać siebie, swoje kariery, chcą się doskonalić, aby przyjrzeli się temu kierunkowi, skorzystali z niego również przy wsparciu Związku.
Najnowsze wpisy