Zwiększanie potencjału energetycznego UE dzięki dolinom wodorowym (plan działania) – mapa drogowa dla dolin wodorowych

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa energetycznego w powiązaniu z B+R+I (doliny wodorowe) – na podstawie art. 194 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz analizy Komunikatu KE Plan REPowerEU.

Ostateczny termin na przesłanie opinii to 5 września 2023 r.
W Europejskim Zielonym Ładzie i unijnej strategii w zakresie wodoru czysty wodór uznano za kluczowy czynnik umożliwiający przyspieszenie stopniowego wycofywania paliw kopalnych i zapewnienie dobrobytu gospodarczego i społecznego ludności. W planie REPowerEU zostało to podkreślone ambitnymi celami polegającymi na podwojeniu poprzedniego unijnego celu dotyczącego wodoru odnawialnego do 10 mln ton rocznej produkcji wewnętrznej oraz dodatkowych 10 mln ton rocznego importu do 2030 r. Doliny wodorowe (H2V) mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tych celów poprzez połączenie w określonym miejscu wielu etapów łańcucha wartości wodoru, od produkcji, magazynowania i dystrybucji do różnych użytkowników, takich jak sektor transportu, przemysł i użytkownicy końcowi energii Doliny wodorowe mają kluczowe znaczenie dla rozwoju czystej gospodarki wodorowej i osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu w zakresie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Inicjatywa Mapy drogowej dla dolin wodorowych to zbiór priorytetów i strategicznych działań niezbędnych do osiągnięcia celów określonych w planie REPowerEU tj. podwojenia liczby dolin wodorowych w UE do 2025 r. oraz osiągnięcia do 2030 r. 10 Mt poziomu produkcji odnawialnego wodoru i 10 Mt importu wodoru rocznie. Dyrektorat Generalny ds. Badań i Innowacji (DG R&I), koordynator tej inicjatywy, proponuje działania z obszarów badań i innowacji, regulacji prawnych, finansowania, edukacji, szkoleń i współpracy międzynarodowej. W uzupełnieniu, Komisja zaprasza również do wypełnienia ankiety link tutaj, której celem jest m.in. identyfikacja ryzyk i barier w rozwoju dolin wodorowych oraz zebranie zaleceń w tym propozycji koniecznych regulacji prawnych. W planie działania przedstawiono strategiczne priorytety i kroki niezbędne do osiągnięcia celu zawartego w planie REPowerEU, jakim jest podwojenie liczby dolin wodorowych w UE do 2025 r. Opisano w nim również, w jaki sposób doliny wodorowe przyczynią się do osiągnięcia celu zawartego w planie REPowerEU, jakim jest produkowanie do 2030 r. w Unii 10 Mt wodoru odnawialnego rocznie i importowanie 10 Mt takiego wodoru rocznie.
Podstawę prawną tej inicjatywy stanowi art. 194 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Zatem jest to inicjatywa w obszarze energii, który należy do kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie. Plan działania dotyczący dolin wodoru będzie należycie uwzględniał zasadę pomocniczości. Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag. Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13875-Zwiekszanie-potencja%C5%82u-energetycznego-UE-dzieki-dolinom-wodorowym-plan-dzia%C5%82ania-_pl Źródło: Komisja Europejska, Dział Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE w NCBR