Komisja Europejska prowadzi ostatnią fazę konsultacji publicznych przepisów prawa finansowego (podatki) w UE – na podstawie Komunikatu KE „Plan działania na rzecz sprawiedliwego i prostego opodatkowania wspierającego odbudowę gospodarczą” (COM(2020) 312 final), Komunikatu KE „Unia rynków kapitałowych dla obywateli i przedsiębiorstw – nowy plan działania” (COM(2020) 590 final) oraz Dyrektywy Rady (UE) 2016/1164 z dnia 12 lipca 2016 r. ustanawiająca przepisy mające na celu
przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego (Dz.U. L 193 z 19.7.2016, s. 1) – wniosek dotyczący Dyrektywy Rady w sprawie szybszego i bezpieczniejszego mechanizmu ulg w nadmiernym podatku u źródła.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 18 września 2023 r.
W UE inwestorzy mogą być generalnie zobowiązani do zapłaty podwójnego podatku od dochodu uzyskanego z tytułu posiadania papierów wartościowych (a mianowicie dywidend od posiadanych akcji i odsetek od posiadanych obligacji) w kontekście transgranicznym.
- Po pierwsze, podatki mogą być nakładane w państwie emitenta papierów wartościowych (państwo źródła) w formie podatku potrącanego z przychodu brutto z papierów wartościowych (podatek u źródła).
- Po drugie, podatki mogą być nakładane w państwie rezydencji podatkowej inwestora (państwo rezydencji podatkowej) w formie podatku dochodowego.
Obniżenie podatku u źródła lub zwolnienie z tego podatku można przyznać na dwa sposoby. Obniżoną stawkę podatkową lub zwolnienie z podatku stosuje się bezpośrednio w chwili wypłaty dywidendy/odsetek (ulga u źródła) albo zwraca się nadwyżkę potrąconego podatku na podstawie wniosku inwestora (procedura zwrotu podatku).
Procedury dotyczące podatku u źródła, które umożliwiają inwestorom niebędącym rezydentami korzystanie z ulg wynikających z umów podatkowych lub ulg krajowych, są jednak często uciążliwe, kosztowne i długotrwałe, ponieważ różnią się one znacznie w poszczególnych państwach członkowskich zarówno pod względem dokumentacji, którą muszą złożyć podatnicy, aby uzyskać ulgę w podatku u źródła, jak i pod względem poziomu ich cyfryzacji. Procedury dotyczące podatku u źródła są również nadal podatne na ryzyko oszustw podatkowych i nadużyć, co prowadzi do uszczuplenia dochodów podatkowych państw członkowskich, o czym świadczy szereg skandali podatkowych, w szczególności tzw. spraw cum-cum i cum-ex. Wynika to z braku dokładnych informacji w rękach administracji podatkowych, co jest spowodowane niskim poziomem przejrzystości w łańcuchu finansowym oraz brakiem informacji na temat obecności porozumień finansowych powiązanych z aktywami bazowymi.
Inwestycje transgraniczne i uproszczone opodatkowanie są dla UE priorytetem. Pomimo środków wprowadzonych w celu usunięcia barier podatkowych dla inwestycji transgranicznych w UE nadal istnieją przeszkody.
Niniejsza inicjatywa ma na celu wprowadzenie wspólnego ogólnounijnego systemu podatku u źródła od wypłat dywidend lub odsetek. Będzie on obejmował system umożliwiający organom podatkowym wymianę informacji i współpracę.
Cel niniejszego wniosku jest dwojaki: wspieranie dobrego funkcjonowania unii rynków kapitałowych przez ułatwianie inwestycji transgranicznych oraz zapewnianie sprawiedliwego opodatkowania przez zapobieganie oszustwom i nadużyciom podatkowym.
Niniejsza inicjatywa jest w pełni spójna z innymi inicjatywami podjętymi przez Komisję w ostatnich latach w celu osiągnięcia kluczowego priorytetu, jakim jest zwalczanie oszustw i nadużyć podatkowych.
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
W załączeniu znajduje się wniosek dotyczący dyrektywy wraz z załącznikiem oraz streszczenie oceny skutków.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE (Ocena skutków, Opinia w sprawie oceny skutków, Dokument roboczy służb): https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13031-Podatek-u-zrod%C5%82a-nowy-unijny-system-unikania-podwojnego-opodatkowania-i-zapobiegania-naduzyciom-podatkowym-szybszy-i-bezpieczniejszy-mechanizm-ulg-w-nadmiernym-podatku-u-zrod%C5%82a_pl
Źródło: Komisja Europejska