Efektywność energetyczna – Wymagania dotyczące ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe (przegląd)

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa energetycznego w UE (efektywność energetyczna) – ocena na podstawie analizy rozporządzenia (UE) 2017/1369 w sprawie etykietowania energetycznego oraz Komunikatu KE: plan prac w zakresie ekoprojektu i etykietowania energetycznego na lata 2022–2024 , w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu.

Ostateczny termin na przesłanie opinii lub wypełnienie kwestionariusza online udostępnionego przez KE to 21 grudnia 2023 r.
Ekoprojekt i etykietowanie energetyczne pomagają w realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu w odniesieniu do produktów związanych z energią. Działania te pomogły zmniejszyć rachunki konsumentów za energię i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw w UE dzięki ograniczeniu zużycia energii pierwotnej i zmniejszeniu importu energii. Przyczyniły się one również do obniżenia emisji gazów cieplarnianych, a tym samym do złagodzenia skutków zmiany klimatu, w sposób racjonalny pod względem kosztów, ponieważ koszty energii, których udało się uniknąć, przewyższają niezbędne inwestycje. Ponadto pomogły one ograniczyć emisje zanieczyszczeń z urządzeń takich jak kotły na paliwo stałe, a tym samym przyczyniły się do realizacji celów planu działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń. Istniejące środki muszą być poddawane regularnym przeglądom, aby zapewnić ich adekwatność, wydajność i skuteczność w świetle zmian technologicznych i rynkowych. W opracowanym przez Komisję planie prac w zakresie ekoprojektu i etykietowania energetycznego na lata 2022– 2024 uwzględniono przegląd środków dotyczących ekoprojektu i etykietowania energetycznego kotłów na paliwo stałe. W planie tym podkreślono również, że ekoprojekt i etykietowanie energetyczne powinny w większym stopniu przyczyniać się do budowy gospodarki o obiegu zamkniętym, na przykład poprzez bardziej systematyczne uwzględnianie kwestii dotyczących efektywnego wykorzystania materiałów, np. ich trwałości, możliwości naprawy i zdolności do recyklingu. Unijne przepisy dotyczące ekoprojektu mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej urządzeń i ułatwienie UE osiągnięcia neutralności klimatycznej. W ramach tej inicjatywy dokonany zostanie przegląd wymogów dotyczących ekoprojektu (np. minimalnej efektywności energetycznej, możliwości naprawy) w odniesieniu do kotłów na paliwo stałe.
Konsultacje mają na celu umożliwienie zainteresowanym stronom przedstawienia uwag na temat doświadczeń związanych z wdrażaniem obecnych rozporządzeń w sprawie kotłów na paliwo stałe oraz głównych wariantów określonych na potrzeby oceny skutków, jak również przekazania dodatkowych informacji na temat ewentualnego rozwoju sytuacji rynkowej lub postępu technologicznego, ponieważ poprzednią analizę przeprowadzono w 2015 r. Głównym problemem jest fakt, że – mimo postępów wynikających ze stosowania obowiązujących przepisów UE – kotły na paliwo stałe nadal w znacznym stopniu przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. Drugim problemem jest niedoskonałość rynku wynikająca z braku przepisów regulacyjnych dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym. Wydobycie paliwa i materiałów do produkcji kotła na paliwo stałe, unieszkodliwianie odpadów i recykling są etapami cyklu życia produktu, które przyczyniają się do emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych, których koszty nie są uwzględniane w cenie zakupu, ale mimo to pociągają za sobą koszty dla społeczeństwa.
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny.
Kwestionariusz jest dostępny dla organizacji i przedsiębiorstw zarejestrowanych w unijnym rejestrze służącym przejrzystości pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13694-Efektywnosc-energetyczna-Wymagania-dotyczace-ekoprojektu-dla-kot%C5%82ow-na-paliwo-sta%C5%82e-przeglad-/public-consultation_pl Źródło: Komisja Europejska