Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa administracyjnego w UE (racjonalizacja wymogów sprawozdawczych) – na podstawie analizy Komunikatu KE: „Długoterminowa konkurencyjność UE: perspektywa na przyszłość po 2030 r.” oraz Komunikatu KE: „Pakiet pomocy gospodarczej dla MŚP”.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 1 grudnia 2023 r.
Konkurencyjność unijnych przedsiębiorstw ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa i rosyjskiej napaści na Ukrainę, która to napaść spowodowała zakłócenia w łańcuchach dostaw, wysokie koszty energii i wzrost cen po tym, jak Rosja zaczęła wykorzystywać dostawy gazu i żywności jako broń.
W związku z tym Komisja zapowiedziała szereg środków i działań mających na celu poprawę konkurencyjności unijnych przedsiębiorstw na rynkach światowych. W komunikacie pt. „Długoterminowa konkurencyjność UE: perspektywa na przyszłość po 2030 r.” (COM(2023)168) podkreślono znaczenie sprzyjających wzrostowi gospodarczemu ram regulacyjnych dla wspierania konkurencyjności i produktywności unijnego biznesu. W komunikacie tym Komisja zobowiązała się podjąć nowe kroki, aby zracjonalizować i uprościć wymogi sprawozdawcze wobec przedsiębiorstw i administracji, a do jesieni – przedstawić pierwsze wnioski dotyczące każdego z następujących obszarów tematycznych: ekologia, polityka cyfrowa i gospodarka. Celem jest zmniejszenie takich obciążeń o 25 % bez podważania powiązanych celów polityki. W związku z zapowiedzią zawartą w komunikacie przyjęto już istotne wnioski legislacyjne, a kolejne mają wkrótce zostać przyjęte, jak określono w programie prac Komisji na 2024 r.
W pakiecie pomocy gospodarczej dla MŚP (COM(2023) 535) przyjętym 12 września 2023 r. przedstawiono dalsze działania zmierzające do osiągnięcia tego celu. Obejmują one określenie priorytetowych obszarów racjonalizacji wymogów sprawozdawczych we współpracy z reprezentatywną grupą przedsiębiorstw, stowarzyszeń sektorowych i organów krajowych, a także przygotowanie przez służby Komisji konkretnych planów racjonalizacji na 2024 r.
Inicjatywa ta ma na celu określenie wymogów sprawozdawczych w prawodawstwie UE, które można usunąć lub zracjonalizować bez podważania celów polityki.
Komisja zobowiązała się do podjęcia kroków, aby zracjonalizować i uprościć wymogi sprawozdawcze dla przedsiębiorstw i administracji, a do jesieni 2023 r. przedstawi pierwsze wnioski dotyczące każdego z następujących obszarów tematycznych: ekologia, polityka cyfrowa i gospodarka.
Celem jest zmniejszenie takich obciążeń o 25 % bez podważania powiązanych celów polityki.
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13990-Obciazenie-administracyjne-racjonalizacja-wymogow-sprawozdawczych_pl
Źródło: Komisja Europejska