Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa i unijne ramy certyfikacji cyberbezpieczeństwa – ocena

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego UE (cyberbezpieczeństwo, gospodarka cyfrowa i społeczeństwo cyfrowe) – na podstawie analizy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/881 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie ENISA (Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa) oraz certyfikacji cyberbezpieczeństwa w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 526/2013 (akt o cyberbezpieczeństwie) oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2555 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (dyrektywa NIS 2).

Ostateczny termin na przesłanie opinii to 16 września 2023 r.
Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa, ENISA, została ustanowiona w 2004 r. [rozporządzenie (WE) nr 460/2004] jako Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji, aby przyczynić się do osiągnięcia ogólnego celu, jakim jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa sieci i informacji w UE. Obecny mandat Agencji określono w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/881 uchylającego rozporządzenie (UE) nr 526/2013, który stanowi, że ENISA przyczynia się do osiągnięcia „wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa w całej Unii”, „działa jako punkt odniesienia w zakresie doradztwa i wiedzy fachowej z zakresu cyberbezpieczeństwa” oraz „przyczynia się do zmniejszenia rozdrobnienia rynku wewnętrznego”. Cele ENISA obejmują w szczególności pomoc w opracowywaniu i wdrażaniu polityk Unii związanych z cyberbezpieczeństwem, w tym polityk sektorowych; wspieranie budowania potencjału i gotowości w całej Unii; propagowanie współpracy, w tym wymiany informacji i koordynacji na poziomie unijnym; zwiększanie zdolności w zakresie cyberbezpieczeństwa na poziomie unijnym służących zapobieganiu cyberzagrożeniom i reagowaniu na nie; przyczynianie się do utworzenia i utrzymywania europejskiego programu certyfikacji cyberbezpieczeństwa oraz propagowanie wysokiego poziomu świadomości w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. W rozporządzeniu (UE) 2019/881 nałożono na Komisję obowiązek oceny sposobu wykonania przez agencję jej mandatu, celów i zadań, a także ewentualnej potrzeby zmiany jej mandatu. W ramach tej inicjatywy ocenione zostaną również skutki, skuteczność i efektywność unijnych ram certyfikacji cyberbezpieczeństwa.
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny skutków. Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13919-Agencja-Unii-Europejskiej-ds-Cyberbezpieczenstwa-i-unijne-ramy-certyfikacji-cyberbezpieczenstwa-ocena_pl Źródło: Komisja Europejska