21
listopad
Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt ustawy o zwrocie części podatku rolnego za 2024 rok.
Stosownie do 6 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. Z 2020 r. poz. 333, z 2023 r. poz. 1450) podatek rolny za rok podatkowy wynosi:
1) od 1 ha przeliczeniowego gruntów o powierzchni powyżej 1 ha – równowartość pieniężną 2,5 q żyta,
2) od 1 ha gruntów o powierzchni do 1 ha – równowartość pieniężną 5 q żyta
– obliczone według średniej ceny skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy.
Średnią cenę skupu żyta ustala się na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w terminie do dnia 20 października roku poprzedzającego rok podatkowy. Z uwagi na to, że GUS ogłosił za 11 kwartałów poprzedzających IV kwartał 2023 r. cenę żyta wyższą niż w poprzednim roku o 21 % zasadne jest pozostawienie wysokości podatku rolnego na poziomie roku 2023. Decyzję w sprawie obniżenia cen żyta poprzyjmowanych do naliczania podatku rolnego podejmuje rada gminy.
W projekcie ustawy o zwrocie części podatku rolnego za 2024 rok proponuje się zwrot części podatku rolnego w kwocie stanowiącej iloczyn różnicy w cenie przyjętej do naliczania podatku rolnego w 2024 r. i przyjętej w 2023 r. oraz ilości ha przeliczeniowych określonych w nakazie podatkowym lub deklaracji podatkowej. Zwrot podatku będzie następował w formie kompensaty części podatku rolnego przypadającej do zapłaty czwartej racie podatku rolnego, której płatność przypada do dnia 15 listopada 2024 r. albo w formie zwrotu części podatku rolnego w całości zapłaconego do dnia złożenia wniosku, który to zwrot będzie następował bez zbędnej zwłoki.
Gminy ustalą w decyzjach wysokość zwrotu części podatku rolnego za 2024 r.
Szczegóły dotyczące proponowanych zmian w prawnych zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.
Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12383805
Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 8 kwietnia 2024 r. na adres: szkop@pracodawcy.pl.
Najnowsze wpisy
19
listopad