Projekt rozporządzenia MZ zmieniającego rozporządzenie w sprawie rejestru endoprotezoplastyk

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie rejestru endoprotezoplastyk.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie rejestru endoprotezoplastyk stanowi realizację upoważnienia zawartego w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2023 r. poz. 2465).

W związku z zasadą minimalizacji danych wyrażoną w art. 5 ust. 1 lit. c rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz.UE.L 2016 Nr 119, str. 12021.03.04) niezbędne jest ograniczenie zakresu danych gromadzonych na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 3 grudnia 2019 r. w sprawie rejestru endoprotezoplastyk (Dz. U. poz. 2409 oraz z 2023 r. poz. 1692).

Projekt rozporządzenia ogranicza zakres danych gromadzonych i przetwarzanych w rejestrze endoprotezoplastyk.

Projekt zawiera propozycję zmiany brzmienia § 5 pkt 2 lit. f oraz uchylenia w § 5 w  pkt 3 lit. v.

Proponowana zmiana § 5 w pkt 2 lit. f ma na celu wyeliminowanie niejednoznaczności, co do zakresu czynników objętych tym przepisem i polega na zawężeniu zakresu danych gromadzonych w rejestrze do przedoperacyjnych czynników ryzyka. Uchylenie w § 5 pkt 3 lit. v spowoduje pozostawienie sposobu wskazywania przedoperacyjnych czynników ryzyka po stronie podmiotu prowadzącego rejestr lecz bez odwoływania się do klasyfikacji i kalkulacji skal ryzyk, co w konsekwencji uelastyczni przepis.

Zmiany brzmienia § 5 pkt 2 lit. h-j ograniczają zakres danych gromadzonych w rejestrze poprzez ograniczenie wymogu przekazywania informacji o produktach leczniczych:

– przyjmowanych przez usługobiorcę przed przyjęciem do szpitala w związku z chorobami przewlekłymi – do produktów leczniczych wskazywanych w projekcie kategorii w okresie 6 tygodni przed przyjęciem do szpitala;

– stosowanych w trakcie hospitalizacji – do produktów leczniczych stosowanych w trakcie hospitalizacji bezpośrednio  w związku z wykonanym zabiegiem;

– zleconych przy wypisie oraz o dalszych planach i zaleceniach po wypisie obejmujących diagnostykę, leczenie i rehabilitację – do produktów leczniczych zaleconych przy wypisie oraz o dalszych planów i zaleceń po wypisie. obejmujących diagnostykę, leczenie i rehabilitację bezpośrednio związanych z wykonanym zabiegiem.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2023 r. poz. 2465).

Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.

Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12384104

Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w wersji elektronicznej (edytowalnej), w terminie do 13 maja 2024 roku na adres szkop@pracodawcy.pl.