Projekt rozporządzenia MI zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i wzorów licencji na wykonywanie transportu drogowego oraz wypisów z tych dokumentów

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i wzorów licencji na wykonywanie transportu drogowego oraz wypisów z tych dokumentów.

Projektowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i wzorów licencji na wykonywanie transportu drogowego oraz wypisów z tych dokumentów jest podyktowane koniecznością doprecyzowania pouczenia zawartego we wzorze licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, stanowiącego załącznik nr 1 do projektu rozporządzenia.

Zgodnie z art. 7 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2022 r., poz. 2201, z późn. zm.), organem właściwym w sprawach udzielenia, odmowy udzielenia, zmiany lub cofnięcia  licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, w zależności od obszaru, na którym przewozy są wykonywane, jest wójt, burmistrz, prezydent miasta lub Prezydent miasta stołecznego Warszawy. W związku z tym, zasadne jest doprecyzowanie pouczenia zawartego w druku licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, wskazując, że skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, na którego obszarze właściwości ma siedzibę organ administracji publicznej, którego działalność została zaskarżona, należy wnieść za pośrednictwem wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub Prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

W projekcie rozporządzenia wprowadzono również przepisy przejściowe, w myśl których licencje na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką wydane zgodnie z wzorami określonymi w dotychczasowych przepisach zachowują ważność do czasu upływu terminów w nich określonych lub ich cofnięcia. Takie podejście uchroni przedsiębiorców przed koniecznością wymiany ww. zezwoleń i licencji w celu dostosowania do nowych wzorów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym

Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.

Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12385300

Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w wersji elektronicznej (edytowalnej), w terminie do dnia 17 czerwca 2024 r. na adres szkop@pracodawcy.pl.