Przemieszczanie odpadów – informacje, które należy zawrzeć w świadectwach dotyczących kolejnych operacji przejściowego i ostatecznego odzysku lub unieszkodliwiania

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa ochrony środowiska w UE (odpady) – ocena na podstawie analizy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1157 z dnia 11 kwietnia 2024 r. w sprawie przemieszczania odpadówwniosek w sprawie rozporządzenia delegowanego uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/[…] poprzez określenie informacji, które mają być zawarte w zaświadczeniu potwierdzającym zakończenie tymczasowej lub nieprzejściowej operacji odzysku lub kolejnej przejściowej lub nieprzejściowej operacji tymczasowej utylizacji.

Ostateczny termin na przesłanie opinii to 28 maja 2024 r.
Jeżeli przetwarzane odpady są przemieszczane z jednego zakładu do innego zakładu w państwie przeznaczenia w celu przeprowadzenia kolejnych operacji przejściowego lub ostatecznego przetwarzania, informacje na temat tych kolejnych operacji przetwarzania muszą być przekazywane za pośrednictwem centralnego systemu elektronicznego. Inicjatywa ta określi wzór świadectwa, który będzie stosowany przez zakłady przeprowadzające operacje przejściowego przetwarzania przemieszczonych odpadów, w celu potwierdzenia, że kolejną operację przetwarzania przeprowadzono w innym zakładzie.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/[…] z dnia 25 marca 2024 r. w sprawie przemieszczania odpadów określa procedurę uprzedniego zgłoszenia i wyrażenia zgody na przemieszczanie niektórych odpadów, w tym przeznaczonych do tymczasowego odzysku lub tymczasowego unieszkodliwienia. Artykuł 15 tego rozporządzenia zawiera szczegółowe przepisy dotyczące przemieszczania odpadów przeznaczonych do tymczasowych operacji przetwarzania odpadów. Zakłady realizujące takie czynności doraźnie powinny zostać poinformowane przez zakłady realizujące kolejne procesy przetwarzania odpadów (kolejne obiekty), zarówno tymczasowe, jak i nieprzejściowe, że kolejne obiekty zakończyły procesy, dla których dostarczono im odpady. Potwierdzenie takie musi mieć formę zaświadczenia potwierdzającego zakończenie późniejszego odzysku tymczasowego lub nieprzejściowego lub późniejszej operacji unieszkodliwiania przejściowego lub nieprzejściowego. Takie świadectwa należy przechowywać zgodnie z art. 20 tego rozporządzenia. Artykuł 27 tego rozporządzenia przewiduje obowiązkowe składanie i wymianę informacji oraz dokumentów związanych z przemieszczaniem odpadów. Wymóg wchodzi w życie 2 lata po wejściu w życie rozporządzenia i obejmuje informacje wymagane art. 15. Aby zapewnić zgodność treści wspomnianego certyfikatu z rozporządzeniem, w szczególności do celów stosowania art. 27, konieczne jest określenie szczegółowych informacji, które muszą zostać zawarte w certyfikacie.
W załączeniu znajduje się projekt rozporządzenia delegowanego wraz z załącznikiem.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE:
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
Źródło: Komisja Europejska