Projekt ustawy o zdrowiu zwierząt

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt ustawy o zdrowiu zwierząt.

Głównym celem projektu ustawy o zdrowiu zwierząt jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego rozwiązań służących stosowaniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniającego i uchylającego niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt („Prawo o zdrowiu zwierząt”) (Dz. Urz. UE L 84 z 31.03.2016, str. 1, z późn. zm.). Od 21 kwietnia 2021 r. zagadnienie szeroko rozumianego zwalczania chorób zwierząt, w tym ich likwidacji i zapobiegania rozprzestrzenianiu się, rejestracji podmiotów i zakładów oraz zatwierdzania zakładów zajmujących się utrzymywaniem zwierząt i produktami, a także warunki przemieszczania i przywozu zwierząt i produktów w zakresie istotnym z punktu widzenia zwalczania chorób zwierząt, są regulowane przepisami rozporządzenia (UE) 2016/429. Powyższe rozporządzenie ma bezpośrednie zastosowanie w polskim porządku prawnym, niemniej jednak wymaga wprowadzenia na poziomie krajowym odpowiednich regulacji, które w szczególności usystematyzują kompetencje poszczególnych organów urzędowej kontroli w procesie jego stosowania oraz usprawnią ten proces na poziomie krajowym. 

Zakres zmian determinowany aktem unijnym, z uwagi na rozległy charakter, wymaga uchylenia większości przepisów obowiązującej ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt i zastąpienia jej nowym aktem prawnym również o charakterze ustawowym. Aktualnie obowiązująca ustawa transponowała do polskiego porządku prawnego  unijne decyzje i dyrektywy, a projektowana wykonuje przepisy rozporządzeń unijnych, które mają zasięg ogólny i są bezpośrednio stosowane, co wymusza potrzebę przeformułowania przepisów krajowych w znaczącym zakresie.

W dotychczasowej ustawie o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt proponuje się tymczasowe utrzymanie w mocy jedynie niektórych regulacji dotyczących: niehandlowego przemieszczania zwierząt towarzyszących podróżnym, przemieszczania zwierząt cyrkowych oraz zasad stosowania substancji o działaniu hormonalnym, tyreostatycznym i beta-agonistycznym.

Projektowana regulacja, w porównaniu do obecnie obowiązujących krajowych przepisów w zakresie ochrony zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zwierząt, służy wykonaniu rozporządzenia (UE) 2016/429, które określa środki i tryb zwalczania chorób zwierząt, warunki i wymagania przy przemieszczaniu zwierząt i produktów oraz wymagania i warunki w zakresie utrzymywania zwierząt. Przepisy te wiążą w całości i są bezpośrednio stosowane, stąd nie wymagają wykonania w przepisach krajowych.

W związku z powyższym proponuje się, żeby przepisy projektowanej ustawy, w zakresie zwalczania chorób zwierząt wynikającym z przepisów UE, określały sposób:

1) realizacji przez podmioty obowiązków wynikających bezpośrednio z rozporządzenia (UE) 2016/429;

2) wprowadzania przez  odpowiednio powiatowego lekarza weterynarii, wojewodę, granicznego lekarza weterynarii oraz ministra właściwego do spraw rolnictwa środków przy podejrzeniu lub stwierdzeniu chorób kategorii A, B oraz C.

Analogicznie do aktualnego stanu prawnego, wojewoda albo minister właściwy do spraw rolnictwa w sytuacji, gdy wymagane będzie ustanowienie obszaru przekraczającego odpowiednio obszar powiatu lub województwa i wprowadzenie na takim obszarze nakazów, zakazów lub  ograniczeń, utrzymają upoważnienia  do realizacji tego rodzaju działań w drodze rozporządzenia (w przypadku wojewody – o charakterze aktu prawa miejscowego);

3) opracowywania i aktualizacji planów gotowości oraz przeprowadzania ćwiczeń symulacyjnych, odpowiadający przepisom dotychczasowym, tj. art. 54 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt;

4) opracowywania i realizacji programów w zakresie likwidacji, kontroli lub monitorowania chorób zwierząt -projektowane przepisy przewidują uproszczenie sposobu wprowadzania do realizacji programów zwalczania chorób zwierząt, co obecnie odbywa się na zasadach określonych w art. 57 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zwierząt. Aktualnie realizacja takich programów wymaga każdorazowo wydania rozporządzenia ministra właściwego do spraw rolnictwa. Projektowana ustawa przewiduje uproszczenie tego procesu poprzez ogłoszenie w Dzienniku Urzędowym MRiRW komunikatu o zatwierdzeniu tego rodzaju programów przez Komisję Europejską;

5) opracowania programu nadzoru, o którym mowa w art. 26 rozporządzenia (UE) 2016/429, w oparciu o przyjętą koncepcję w odniesieniu do umieszczonych w wykazie i nowo występujących chorób, w szczególności w celu oceny lub utrzymania statusu obszaru wolnego od danej choroby oraz w związku z przemieszczaniem zwierząt. Projektowane rozwiązanie uwzględnia przy tym między innymi dotychczasowe regulacje odnoszące się do przeprowadzania badań kontrolnych zakażeń zwierząt w celu oceny stanu epizootycznego wskazane w art. 58 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt;

6) przekazywania informacji o chorobach, który odpowiada sposobowi i trybowi określonemu w art. 51 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Zmiany proponowane w ustawie o ochronie zwierząt dotyczą przede wszystkim regulacji odnoszących się do schronisk dla zwierząt. Po wejściu w życie ustawy wymagania dla schronisk dla zwierząt będą określone w ustawie o ochronie zwierząt i w rozporządzeniu wydanym na jego podstawie. Dotychczas takie wymagania były określane na podstawie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, co aktualnie nie odpowiedna celom takich regulacji, które skupiają się, oprócz wymagań z zakresu zdrowia zwierząt, w głównej mierze na wymaganiach z obszaru dobrostanu.

Szczegóły dotyczące proponowanych zmian w prawnych zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.

Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12385701

Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 28 czerwca 2024 r. na adres: szkop@pracodawcy.pl. Uwagi należy wnieść przy użyciu załączonej tabeli.