Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego w UE (urządzenia i zbiorniki ciśnieniowe) – na podstawie analizy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/68/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do dostępniania na rynku urządzeń ciśnieniowych oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/29/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do udostępniania na rynku prostych zbiorników ciśnieniowych.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 20 czerwca 2024 r.
Celem niniejszej oceny jest sprawdzenie, czy dyrektywa w sprawie urządzeń ciśnieniowych i dyrektywa w sprawie prostych zbiorników ciśnieniowych są nadal adekwatne do zakładanych celów pod względem:
- skuteczności
- efektywności
- adekwatności
- spójności
- wartości dodanej UE.
Na podstawie tych wniosków wynikających z oceny Komisja stwierdzi, czy konieczne mogą być dalsze kroki w celu poprawy funkcjonowania tych dyrektyw.
Dyrektywa w sprawie urządzeń ciśnieniowych (2014/68/UE) i dyrektywa w sprawie prostych zbiorników ciśnieniowych (2014/29/UE) to dyrektywy dotyczące bezpieczeństwa produktów, których podwójnym celem jest zagwarantowanie swobodnego przepływu na rynku wewnętrznym produktów objętych ich zakresem przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa zapobiegającego ryzyku związanemu z ciśnieniem. Dyrektywa w sprawie urządzeń ciśnieniowych obejmuje szeroką gamę produktów – od gaśnic, ciśnieniowych zbiorników magazynowych gazów przemysłowych aż po duże układy, takie jak instalacje chemiczne lub kotły w elektrowniach. Dyrektywa w sprawie prostych zbiorników ciśnieniowych obejmuje wąski zakres zbiorników ciśnieniowych do przechowywania sprężonego powietrza lub azotu, wykorzystywanych głównie w zastosowaniach pneumatycznych.
Ocena pozwoli stwierdzić, czy obie dyrektywy pozostają adekwatne do zakładanych celów pod względem skuteczności, wydajności, adekwatności, spójności i unijnej wartości dodanej. W ocenie zostanie również określone, czy potrzebne są jakiekolwiek zmiany wspierające głównie cele Europejskiego Zielonego Ładu i ery cyfrowej.
Dyrektywa w sprawie prostych zbiorników ciśnieniowych nie została poddana ocenie od czasu jej pierwotnego przyjęcia w 1987 r. W 2014 r. dostosowano ją do nowych ram prawnych. Dyrektywę w sprawie urządzeń ciśnieniowych oceniono w 2012 r. W wyniku tej oceny przedmiotowa dyrektywa nie została zmieniona, lecz jedynie dostosowana do nowych ram prawnych w 2014 r.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE:
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny.
Źródło: Komisja Europejska