Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej

Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej.

Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem, Oceną Skutków Regulacji, załącznikami nr 1 – 3, Tabelą zgodności oraz Tabelą uwag i opinii dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12386852/katalog/13068194#13068194

Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 9 sierpnia 2024 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl na przesłanej w załączeniu tabeli uwag i opinii w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.

Wydanie nowego rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej w zakresie swojej regulacji wdroży dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1275/UE z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Projekt rozporządzenia stanowi zmianę sposobu wdrożenia ww. załącznika nr I, zgodnie z którym państwa członkowskie dostosowują swoją metodologię wyznaczania charakterystyki energetycznej do załączników krajowych – normy europejskiej z rodziny ISO 52000.

Rozwój technologii oraz metod i algorytmów modelowania fizyki budynków spowodował, że wiele z obowiązujących przepisów i założeń stało się nieaktualnych lub, że można przyjąć je w bardziej dokładny sposób. W związku z tym stwierdzono, że nie można w prosty sposób dostosować aktualnej metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej do metodologii zgodnej z aktualnymi wymaganiami prawnymi i stanem szeroko pojętego postępu technicznego. Proponowane zmiany muszą uwzględniać stopień wyposażenia budynków w nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz integrację budynku z sieciami zewnętrznymi, tak aby móc w pełni ocenić efektywność nowoprojektowanych budynków. Jest to niezbędne szczególnie w przypadku budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię.

Z uwagi na obszerność i stopień skomplikowania proponowanych zmian, jedynym możliwym rozwiązaniem jest opracowanie nowego projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej.

Struktura niniejszego rozporządzenia składa się z dziewięciu paragrafów oraz z 3 załączników.

W załączniku nr 1 do rozporządzenia określono metodologię wyznaczania charakterystyki energetycznej, opartej na standardowym sposobie użytkowania.

W załączniku nr 2 do rozporządzenia określono wzór świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.

W załączniku nr 3 do rozporządzenia określono wzór świadectwa charakterystyki energetycznej części budynku.

Zaproponowane rozwiązania zawarte w nowym rozporządzeniu to przede wszystkim wprowadzenie dla wszystkich typów budynków obowiązku stosowania metody godzinowej do obliczania zapotrzebowania na energię, z dopuszczeniem jako wyjątku stosowania metody miesięcznej i godzinowej dla budynków mieszkalnych. Dodatkowo przedstawiono charakterystykę energetyczną budynku w postaci klas charakterystyki energetycznej w skali od A+ do G. Skala A+ charakteryzuje budynek lub część budynku o najlepszych energetycznych właściwościach użytkowych, zaś skala G oznacza budynek lub część budynku o najgorszych energetycznych właściwościach użytkowych. Następnie rozszerzono ocenę standardu energetycznego dla każdej z klas charakterystyki energetycznej w stosunku do dwóch wskaźników dla zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP oraz rocznego zapotrzebowania na energię dostarczoną netto ED. Uszczegółowiono zasady dotyczących obliczania dodatkowych składników energii końcowej aerotermalnej, geotermalnej i hydrotermalnej oraz uwzględniania tych składników w bilansie i udziale OZE.