03
grudzień
Szanowni Państwo Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych (numer z wykazu 108).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12388453/katalog/13076087#13076087
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 28 sierpnia 2024 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Wydanie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 października 2012 r. w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych (Dz. U. z 2024 r. poz. 342), zwanego dalej „rozporządzeniem”, wynika z konieczności dostosowania używanych w nim terminów odnośnie do osnów do przepisów rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 6 lipca 2021 r. w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych (Dz. U poz. 1341) oraz ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne, jak również z potrzeby doprecyzowania i uszczegółowienia regulacji rozporządzenia, w celu uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych.
Rekomenduje się rozwiązanie legislacyjne tj. nowelizację rozporządzenia. Nie jest możliwe osiągnięcie celów projektu za pomocą innych środków. Proponowane zmiany przepisów ujętych w projekcie rozporządzenia obejmują:
1. Modyfikację § 5 rozporządzenia poprzez usunięcie terminu „konserwacja” z tego przepisu, dotyczącego zasady przenoszenia na obszar Polski geodezyjnego układu odniesienia PL-ETRF89 przez sieć punktów podstawowej osnowy geodezyjnej za pośrednictwem obserwacji satelitarnych GNSS. Konieczność modyfikacji wynika z tego, że sieć punktów podstawowej osnowy geodezyjnej, za pośrednictwem obserwacji satelitarnych GNSS, jedynie przenosi układ geodezyjny PL-ETRF89, natomiast konserwacja dotyczy wyłącznie układu PL-ETRF2000, o którym mowa w § 4 ust. 2 rozporządzenia.
2. Dostosowanie terminologii w zakresie określenia podstawowej osnowy geodezyjnej wysokościowej, o której mowa w § 8 ust. 1 rozporządzenia, do nazw poszczególnych zbiorów osnów zdefiniowanych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 6 lipca 2021 r. w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych. Zgodnie z treścią tego rozporządzenia dla podstawowej osnowy wysokościowej stosuje się termin „podstawowa osnowa geodezyjna wysokościowa”.
3. Modyfikację i uproszczenie § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia, dotyczących stosowania w pracach geodezyjnych i kartograficznych oraz przy tworzeniu zbiorów danych przestrzennych przez organy władzy publicznej poszczególnych układów współrzędnych. Zmiana polega na dopuszczeniu stosowania układu PL-1992 (dodatkowo obok obowiązującego układu PL-UTM) na potrzeby wydawania standardowych opracowań kartograficznych w skalach od 1:10 000 do 1:250 000, wydawania map morskich oraz wydawania innych map przeznaczonych na potrzeby bezpieczeństwa i obronności państwa.
4. Dostosowanie brzmienia § 15 ust. 4 rozporządzenia do art. 4 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne, poprzez usunięcie odwołania do art. 4 ust. 1b ustawy w związku z uchyleniem tego przepisu ustawą z dnia 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 782).
Proponowana nowelizacja ma charakter porządkujący stosowanie układów współrzędnych w pracach geodezyjnych i kartograficznych. Ponadto zaproponowano zmiany o charakterze redakcyjnym i doprecyzowującym brzmienie regulacji mogących budzić wątpliwości interpretacyjne.
Z wyrazami szacunku
Najnowsze wpisy
30
listopad