31
październik
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa energetycznego w UE – zgodnie z założeniami Decyzji Rady (Euratom) 2021/281 z dnia 22 lutego 2021 r. w sprawie zmiany decyzji 2007/198/Euratom powołującej Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej oraz przyznającej mu określone korzyści oraz Dokumentu roboczego służb Komisji – ocena ex ante towarzysząca wnioskowi dotyczącemu decyzji Rady zmieniającej decyzję 2007/198/Euratom powołującą Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej oraz przyznającą mu określone korzyści, SWD(2018) 325 final w kontekście Sprawozdania śródokresowego KE z postępów sporządzonego zgodnie z art. 5b decyzji Rady powołującej Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej oraz przyznającej mu określone korzyści.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 6 września 2024 r.
„Celem projektu jest wykazanie naukowej i technologicznej możliwości zastosowania energii termojądrowej do celów pokojowych”. Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej (Fusion for Energy/F4E), które jest europejską agencją wewnętrzną zgodnie z art. 8 umowy ITER, realizuje zobowiązania Euratomu dotyczące wkładu Europy w projekt ITER.
Do 2024 r. Komisja przeprowadzi śródokresową ocenę wdrożenia decyzji Rady (Euratom) 2021/281 z dnia 22 lutego 2021 r. zmieniającej decyzję 2007/198/Euratom powołującą F4E. Komisja przekazuje wnioski z tej oceny Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Europejskiemu Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu i Komitetowi Regionów w 2024 r.
Projekt ITER przechodzi obecnie istotne zmiany ze względu na opóźnienia w realizacji projektu spowodowane pierwszymi w swoim rodzaju kwestiami technicznymi. Organizacja ITER dokonuje ponownej oceny zakresu projektu, harmonogramu i kosztów (zmiana scenariusza odniesienia). Równolegle rozpoczęto reformę F4E w celu rozwiązania powtarzających się problemów dotyczących wyników. Organizacja ITER i F4E dążą również do integracji swoich metod pracy. F4E zwiększa również swoją rolę we wspieraniu silnego i konkurencyjnego europejskiego sektora termojądrowego.
Do końca 2024 r. Komisja musi przeprowadzić ocenę śródokresową „Fusion for Energy”, agencji wewnętrznej, która wywiązuje się z europejskich zobowiązań wobec ITER, międzynarodowego programu badawczego w dziedzinie fuzji jądrowej.
W odniesieniu do pierwszej części wieloletnich ram finansowych w ocenie przeanalizowana zostanie aktualna sytuacja, a także jakość i adekwatność wyników, aby zapewnić ich zgodność z polityką, priorytetami i interesami UE.
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy
30
październik