Raport z I spotkania Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji – 2024

8 listopada 2024 r. w Hotelu Wyndham we Wrocławiu odbyło się pierwsze spotkanie nowego składu Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji.

W spotkaniu wzięło udział 56 osób. Grupa Robocza to najważniejsze forum współpracy samorządu Dolnego Śląska z biznesem, sektorem nauki i badań, instytucjami otoczenia biznesu i innymi uczestnikami dolnośląskiego systemu innowacji, a zarazem istotny element procesu przedsiębiorczego odkrywania zdefiniowanego w Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030. Celem spotkania było zapoznanie ze sobą członków Grupy oraz wspólna dyskusja nad tym, jak lepiej pracować nad innowacyjnością regionu i w których obszarach Dolny Śląsk ma szczególnie wysoki potencjał innowacyjny.

Spotkanie rozpoczęło się od części wykładowej, podczas której przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (UMWD) opisali aktualnie realizowane przez Urząd projekty wspierające działanie Dolnośląskiego Systemu Innowacji, poprzez m.in. internacjonalizację dolnośląskich przedsiębiorstw, finansowanie wyjazdów przedsiębiorców na targi międzynarodowe oraz wizyty studyjne w kraju i za granicą. Koordynator dolnośląskiej sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich przedstawił aktualny harmonogram naborów w programie FEDŚ 2021 – 2027 oraz programie FENG. Po wystąpieniach przedstawicieli UMWD i krótkim przedstawieniu uczestników Grupy rozpoczęła się właściwa część warsztatowa prowadzona wg metody World Cafe.

 

Dyskusja w mniejszych grupach prowadzona była wokół trzech tematów:

1)    TEMAT 1 – Dobre praktyki

Od kogo i w jakim zakresie powinniśmy się uczyć o tym, jak pracować nad innowacjami? Jakie są najlepsze metody i narzędzia tworzenia projektów i konsorcjów na rzecz innowacji – co się sprawdza, a co stanowi problem? W jakich obszarach są Państwo gotowi uczestniczyć w takich projektach sieciujących?

2)    TEMAT 2 – Narzędzia wsparcia

Jak jeszcze Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, prócz finansowania, może wspierać współpracę nauki i przemysłu oraz poszczególne firmy, organizacje, uczelnie i instytuty badawcze? Jakiej wiedzy Państwu potrzeba? Jakie polskie czy zagraniczne rozwiązania/technologie są dla Państwa interesujące?

3)    TEMAT 3 – Potencjał regionu

Czym Dolny Śląsk może konkurować w innowacjach na skalę kraju, Europy i świata? Które z wyłonionych obszarów charakteryzują się krótkim czasem (do 3 lat) potrzebnym do realizacji projektów innowacyjnych?

 

Po zakończeniu dyskusji uczestnicy spotkali się ponownie po przerwie i wspólnie razem omówili zebrane przy każdym ze stolików wnioski. Sugestie uczestników co do tego, jak lepiej zarządzać innowacyjnością regionu koncentrowały się na następujących obszarach:

  • Komunikacji – dostępu do informacji o potencjale poszczególnych aktorów i realizowanych już innowacjach, szerokiej promocji Inteligentnych Specjalizacji regionu, zbieraniu i promocji wiedzy na temat potrzeb rynku i nowych technologiach.
  • Sieciowaniu – większej liczby różnego typu inicjatyw mających na celu spotykanie się aktorów innowacji, pomocy w łączeniu ich w specjalistyczne huby i grupy projektowe, korzystania ze sprawdzonych wzorców sieciowania z krajowego i zagranicznego rynku.
  • Edukacji – promocji obszarów Inteligentnych Specjalizacji w środowiskach szkół i uczelni, dostarczaniu narzędzi do kształtowania innowacji i postaw innowacyjnych pośród uczniów i studentów, tworzenia interdyscyplinarnych i międzyuczelnianych form kształcenia.
  • Legislacji – pomocy a w miarę możliwości – upraszczaniu procedur dotyczących projektów na rzecz innowacji, transparentności postępowania, koncentracji środków na niewielu obszarach ale o szczególnie wysokim potencjale.

Szczegółowy opis dyskusji oraz lista proponowanych przez uczestników rekomendacji znajduje się w załączonym raporcie.

Źródło: Wydział Rozwoju Gospodarczego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego