Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniające rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dla urządzeń używanych na zewnątrz pomieszczeń w zakresie emisji hałasu do środowiska

Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź

Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniające rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dla urządzeń używanych na zewnątrz pomieszczeń w zakresie emisji hałasu do środowiska (numer z wykazu 48).

Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem, Oceną Skutków Regulacji oraz Tabelą zgodności dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12393856/katalog/13107846#13107846

Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 18 lutego 2025 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w formie tabeli uwag przesyłanej w załączeniu, w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla

urządzeń używanych na zewnątrz pomieszczeń w zakresie emisji hałasu do środowiska (Dz. U. poz. 2202, z późn. zm.) wdraża – w zakresie swojej regulacji – dyrektywę 2000/14/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do emisji hałasu do środowiska przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń (Dz. Urz. UE L 162 z 03.07.2000, str. 1, z późn. zm.), zwaną dalej „dyrektywą OND” (z ang. OND – Outoor Noise Directive).

Zgodnie z art. 4 dyrektywy OND państwa członkowskie zapewniają, aby urządzenia określone w art. 2 ust. 1 nie były wprowadzane do obrotu ani wprowadzane do użytku do czasu, gdy producent lub jego upoważniony przedstawiciel mający siedzibę w Unii Europejskiej zapewni, aby dane urządzenie posiadało oznaczenie gwarantowanego poziomu mocy akustycznej, który na podstawie art. 3 lit. f ustala się zgodnie z wymogami ustanowionymi w załączniku 3 do tej dyrektywy.

Zgodnie z sekcją 1.5.8 akapit drugi załącznika 1 do dyrektywy 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie maszyn, zmieniającej dyrektywę 95/16/WE (Dz. Urz. UE L 157 z 09.06.2006, str. 24) państwa członkowskie zapewniają, aby producenci mierzyli poziom emisji hałasu przez maszyny. Zgodnie z sekcją 1.7.4.2 lit. u tego załącznika państwa członkowskie zapewniają do tej pory, aby producenci dostarczali informacje na temat emisji hałasu, w tym informacje na temat metody stosowanej do pomiaru hałasu, która w przypadkach niestosowania norm zharmonizowanych powinna być metodą najbardziej odpowiednią dla danej maszyny, chyba że metoda ta jest określona w innych przepisach Unii Europejskiej, a jej stosowanie jest obowiązkowe, co ma miejsce w przypadku dyrektywy OND. Producenci urządzeń objętych zakresem zarówno dyrektywy 2006/42/WE, jak i dyrektywy OND są zatem zobowiązani do pomiaru emisji hałasu przez takie urządzenia zgodnie z metodami ustanowionymi w dyrektywie OND.

Art. 12 dyrektywy OND zawiera tabelę, w której określono dopuszczalny poziom mocy akustycznej urządzeń używanych na zewnątrz pomieszczeń. Tabela ta została zaktualizowana dyrektywą 2005/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 grudnia 2005 r. zmieniającą dyrektywę 2000/14/WE w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do emisji hałasu do środowiska przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń (Dz. Urz. UE L 344 z 27.12.2005, str. 44). Metody pomiaru hałasu, określone w załączniku 3 do dyrektywy OND, nie zostały jednak zaktualizowane od czasu jej przyjęcia. Konieczne jest zatem dostosowanie tych metod do postępu technicznego i postępów w zakresie normalizacji europejskiej, zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2024/1208 z dnia 16 listopada 2023 r. zmieniającym dyrektywę 2000/14/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do metod pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń (Dz. Urz. UE L 2024/1208 z 02.05.2024), zwanym dalej „rozporządzeniem delegowanym”.

Jednocześnie w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/2839 z dnia 23 października 2024 r. w sprawie zmiany dyrektywy 1999/2/WE, 2000/14/WE, 2011/24/UE i 2014/53/UE w odniesieniu do niektórych wymogów sprawozdawczych dotyczących środków spożywczych oraz składników środków spożywczych, hałasu na zewnątrz pomieszczeń, praw pacjentów i urządzeń radiowych (Dz. Urz. UE L 2024/2839 z 07.11.2024), zwanej dalej „dyrektywą 2024/2839”, postanowiono znieść obowiązek sprawozdawczy, o którym mowa dyrektywie OND. Zgodnie z art. 16 dyrektywy OND producenci lub ich upoważnieni przedstawiciele przesyłają organom państw członkowskich i Komisji Europejskiej kopię deklaracji zgodności WE dotyczącej urządzeń używanych na zewnątrz pomieszczeń objętych zakresem stosowania tej dyrektywy. Komisja Europejska jest zobowiązana do gromadzenia tych danych i regularnego publikowania istotnych informacji. Konsumenci mogą znaleźć odpowiednie informacje dotyczące emisji hałasu przez urządzenia objęte dyrektywą OND bezpośrednio na samych urządzeniach, ponieważ art. 4 ust. 1 tej dyrektywy przewiduje, między innymi, wskazanie na urządzeniu gwarantowanego poziomu mocy akustycznej. W związku z tym obowiązki państw członkowskich i Komisji Europejskiej określone w art. 16 dyrektywy OND w zakresie dostarczania dokumentacji oraz gromadzenia danych i publikowania informacji uznano za zbędne. Odnoszące się do tego obowiązku przepisy prawa krajowego powinny więc zostać uchylone w celu ograniczenia obciążenia administracyjnego przedsiębiorstw i organów publicznych i zapewnienia spójności prawa krajowego z prawem Unii Europejskiej.

Projekt rozporządzenia jest związany z koniecznością wdrożenia rozporządzenia delegowanego oraz dyrektywy 2024/2839 – w zakresie zmiany dyrektywy OND.

W związku z problemem opisanym w pkt 1, konieczne jest wprowadzenie zmian, w sposób określony w przepisach delegowanych Komisji Europejskiej. Projektowana zmiana polega na zastąpieniu dotychczasowego załącznika nr 4 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla urządzeń używanych na zewnątrz pomieszczeń w zakresie emisji hałasu do środowiska, który wdraża przepisy załącznika nr 3 do dyrektywy OND – odesłaniem do załącznika do ww. rozporządzenia delegowanego, który zastępuje (w całości) dotychczasowy załącznik nr 3 do dyrektywy OND.

Przepisy rozporządzenia delegowanego dotyczące metod pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń (opracowane w oparciu o nowe zharmonizowane i zaktualizowane normy pomiaru i metody badawcze) wejdą w życie z dniem 22 maja 2025 r. W związku z tym projekt rozporządzenia powinien uwzględniać ten termin w zakresie wejścia w życie odpowiednich dla ich wdrożenia zmian. Natomiast dyrektywa 2024/2839 wchodzi w życie z dniem 29 listopada 2025 r., w związku z czym znoszony tą dyrektywą obowiązek przekazywania Komisji Europejskiej i władzom państw członkowskich Unii Europejskiej kopii deklaracji zgodności WE produktu wprowadzanego do obrotu również powinien zostać uchylony z tym dniem.

Projektowane rozporządzenie służy zniesieniu barier technicznych oraz prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie metod pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń.

W związku z powyższym projektowane rozporządzenie przyniesie wymierne korzyści dla przedsiębiorców oraz końcowych użytkowników urządzeń używanych na zewnątrz pomieszczeń.

Z wyrazami szacunku