Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce

Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź

Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce (numer z wykazu 935).

Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12394153/katalog/13109403#13109403

Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 12 lutego 2025 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.

Projekt rozporządzenia stanowi zmianę rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 lutego 2017 r. w sprawie sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce (Dz.U. poz. 416). Zmiana rozporządzenia spowodowana jest pracami związanymi z modernizacją, rozbudową i rozwojem Systemu OSOZ2 w ramach programu PUESC. Zakłada się, że w zmodernizowanym systemie obsługi zabezpieczeń OSOZ2 będą obsługiwane zarówno zabezpieczenie generalne, jak i pojedyncze. Wyeliminuje to konieczność stosowania druku ścisłego zarachowania potwierdzającego złożenie zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce.

Jednocześnie w związku z niewykorzystywaniem jednego ze sposobów złożenia zabezpieczenia – czeku gotówkowego lub rozrachunkowego zachodzi konieczność dostosowania przedmiotowego rozporządzenia w tym zakresie.

Zachodzi również potrzeba wskazania izby administracji skarbowej jako właściwej do przyjęcia dokumentów płatniczych jako zabezpieczenia generalnego.

Rekomendowanym rozwiązaniem jest likwidacja jednego ze sposobów złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce tj. czeku gotówkowego lub rozrachunkowego, wystawionego przez zobowiązanego na kwotę zabezpieczenia, potwierdzonego do wysokości tej kwoty przez prowadzący rachunek zobowiązanego bank krajowy, instytucję kredytową lub jej oddział, ujętą w wykazie gwarantów, o którym mowa w art. 52 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. – Prawo celne.

Ponadto przedmiotowa zmiana rozporządzenia przewiduje uchylenie załącznika stanowiącego wzór potwierdzenia złożenia zabezpieczenia. W przypadku złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce składającemu zabezpieczenie, zamiast druku ścisłego zarachowania – potwierdzenia złożenia zabezpieczenia, będzie wydawany numer referencyjny zabezpieczenia i kod dostępu, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku złożenia i rejestracji zabezpieczenia generalnego.

Przewiduje się, że znacząco uprości to czynności związane z przyjęciem, obsługą oraz zwrotem zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce. Dotychczasowe procesy, związane z wystawieniem druku i jego zwrotem, zostaną zastąpione wymianą komunikatów między systemami.

Z uwagi na fakt, że urzędem zabezpieczenia w przypadku zabezpieczeń pojedynczych jest urząd celno-skarbowy, zaś w przypadku zabezpieczeń generalnych izba administracji skarbowej uznane zostało za zasadne, aby w przypadku dokumentów płatniczych, które są uważane za równoważne z gotówką, i których złożenie nie jest w żaden sposób związane z prowadzeniem obsługi kasowej, w § 2 pkt 3 dokonać zmian w tym zakresie poprzez wskazanie urzędów właściwych do przyjęcia tych dokumentów ze względu na rodzaj zabezpieczenia jaki mają one stanowić.

Z wyrazami szacunku