Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju

Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź

Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju (numer z wykazu 957).

Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12394605/katalog/13111629#13111629

Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 19 lutego 2025 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.

Wskazane jest dalsze wydłużenie terminu zaniechania poboru podatku dochodowego od wartości umorzonych zobowiązań z tytułu subwencji finansowej oraz finansowania preferencyjnego otrzymanych w ramach Tarcz Finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), tj. Tarczy 1.0 oraz Tarczy 2.0. 

Mocą rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 16 lipca 2021 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju (Dz. U. poz. 1316) (zwanego dalej: „rozporządzeniem z 16 lipca 2021 r.”) podatek miał nie obciążać tych podatników, którzy otrzymali decyzje umorzeniowe odnośnie dochodów (przychodów) uzyskanych w okresie od dnia 1 czerwca 2021 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. 

W następstwie upływu terminu określonego rozporządzeniem z 16 lipca 2021 r., a także w związku z kolejnymi wystąpieniami przedstawicieli Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR S.A.), zaniechanie poboru podatku dla PFR S.A. było przedłużane dwukrotnie, na kolejna lata, na podstawie, odpowiednio: 

− rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju (Dz. U. poz. 2706), zwanego dalej: „rozporządzeniem z 15 grudnia 2022 r.” – do dnia 31 grudnia 2023 r., a także

− rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju (Dz. U. poz. 2795), zwanego dalej: „rozporządzeniem z 22 grudnia 2023 r.” – do dnia 31 grudnia 2024 r.

Wydane prolongaty spowodowane były opóźnieniami w procedurach umorzeniowych (PFR S.A. informowało odnośnie okoliczności związanych z wartościami umorzeń, w tym zastrzeżeń co do możliwości wydania decyzji umorzeniowych przekazanych przez organy państwowe współpracujące przy realizacji Tarcz Finansowych PFR), co rodziło dla adresatów decyzji umarzających ryzyko zapłaty podatku PIT, CIT lub ryczałtu od dochodów (przychodów). 

W związku z wygaśnięciem, z końcem 2024 r., okresu zaniechania przewidzianego ostatnim rozporządzeniem z 22 grudnia 2023 r. i brakiem ustania przesłanek zaniechania (na które powoływano się przy wydawanych w tym przedmiocie ww. rozporządzeniach), a także kierując się zasadą równego traktowania wszystkich beneficjentów Tarcz Finansowych PFR, zasadne jest dalsze wydłużenie terminu zaniechania poboru podatku. W latach 2025 i 2026 PFR S.A. dokona dalszych rozliczeń udzielonego wsparcia finansowego obejmującego co najmniej 291 beneficjentów, a estymowana wartość umorzonych środków wyniesie ponad 69 mln złotych. Jednocześnie aktualne pozostają motywy przyświecające wydaniu rozporządzenia z 16 lipca 2021 r. (którym pierwotnie zaniechano poboru podatku) i późniejszych rozporządzeń prolongujących z 15 grudnia 2022 r. i 22 grudnia 2023 r.

Z wyrazami szacunku