09
maj
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego w UE (usługi bankowe i finansowe) – na podstawie analizy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych, Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 30 maja 2025 r.
Rozporządzenie w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (ang. Sustainable Finance Disclosures Regulation, SFDR) obowiązuje od marca 2021 r. Jest ono częścią szerszego pakietu przepisów dotyczących ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem, które zostały przyjęte, aby zrealizować cele Zielonego Ładu. Rozporządzenie SFDR jest ściśle powiązane z rozporządzeniem w sprawie systematyki i dyrektywą w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. W szczególności rozporządzenie to określa, w jaki sposób uczestnicy rynku finansowego powinni ujawniać inwestorom informacje na temat zrównoważonego rozwoju, aby pomóc im w dokonywaniu świadomych wyborów dotyczących ich inwestycji.
Rozporządzenie to ma zatem dwa szersze cele: (i) pomoc w przyciąganiu finansowania prywatnego w celu ułatwienia transformacji w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju; oraz (ii) pomoc dla europejskich przedsiębiorstw w wykorzystaniu możliwości konkurencyjnych w tej dziedzinie. Z informacji zwrotnych na temat rozporządzenia SFDR wynika, że wiele osób uważa, że jest ono skuteczne w zwiększaniu przejrzystości i zapewnianiu inwestorom dostępu do szczegółowych informacji z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego (ang. environmental, social and governance information, ESG). Uczestnicy rynku finansowego twierdzą jednak również, że wdrażanie tego rozporządzenia jest skomplikowane i kosztowne. Zainteresowane strony wskazały na szereg wyzwań wynikających z wdrażania rozporządzenia SFDR i zaproponowały ewentualne dostosowania w celu poprawy skuteczności ram i ułatwienia ich wdrażania. Te proponowane dostosowania zostaną przeanalizowane w ramach przeglądu rozporządzenia SFDR, zaplanowanego w programie prac Komisji na IV kwartał 2025 r., zgodnie z celami wniosków Komisji dotyczących uproszczenia dla przedsiębiorstw sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Inicjatywa ta ma na celu przegląd unijnych przepisów dotyczących ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych w celu uproszczenia tych ram, zwiększenia ich użyteczności i zapobieżenia pseudoekologicznemu marketingowi.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14666-Przeglad-przepisow-UE-dotyczacych-ujawniania-informacji-zwiazanych-ze-zrownowazonym-rozwojem-w-sektorze-us%C5%82ug-finansowych_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl.
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny skutków.
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy