Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (numer z wykazu UDER23).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12397606/katalog/13126960#13126960
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 14 maja 2025 roku do godz. 12.00 na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Ministerstwo Finansów skrócony termin konsultacji uzasadnia pilnym charakterem korzystnego dla podatników projektu deregulacyjnego, wąskim zakresem regulacji oraz nieznaczną objętością projektu ustawy.
Istota problemu:
- Obowiązek corocznego składania informacji o wspólnikach spółki jawnej, również w przypadku niezaistnienia zmian w składzie wspólników i ich udziałów w takiej spółce w sytuacji, gdy przeoczenie tego obowiązku rodzi istotne konsekwencje dla spółki i jej wspólników (nabycie przez spółkę jawną podmiotowości na gruncie ustawy o CIT).
- Nieproporcjonalne ryzyko utraty statusu podatnika CIT przez podatkową grupę kapitałową w przypadku dokonywania przez spółki z takiej grupy transakcji kontrolowanych, nawet o niewielkiej wartości, z podmiotami powiązanymi na warunkach nierynkowych.
- Ryzyko zwrotu faktycznie niewykorzystanej (hipotetycznej), maksymalnej pomocy publicznej wynikającej z decyzji o wsparciu (DoW) lub z zezwolenia strefowego w przypadku uchylenia decyzji lub cofnięcia zezwolenia.
Rekomendowane rozwiązania:
- Ograniczenie obowiązku składania informacji o wspólnikach spółki jawnej do przypadku zmiany składu wspólników i ich udziałów w takiej spółce.
- Uchylenie sankcji utraty przez PGK statusu podatnika CIT w przypadku dokonywania transakcji kontrolowanych z podmiotami powiązanymi spoza grupy na warunkach nierynkowych.
- Wprowadzenie alternatywnego sposobu zwrotu pomocy publicznej udzielonej w formie zwolnienia podatkowego w przypadku uchylenia decyzji o wsparciu lub cofnięcia zezwolenia.
Z wyrazami szacunku