Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych

Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź

Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (numer z wykazu RD209).

Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12399900/katalog/13142458#13142458

Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 31 lipca 2025 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych został opracowany w celu podwyższenia kwot maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego oraz maksymalnego poziom dodatku funkcyjnego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru oraz powołania. W myśl art. 9 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy budżetowej na 2025 r. z dnia 9 stycznia 2025 r. (Dz. U. poz. 63) ustala się kwotę bazową dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe w wysokości 1 878,89 zł. Ustawa budżetowa na rok 2025 zakłada podwyższenie o 5% kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (dotychczasowa kwota bazowa wynosiła 1789,42 zł), to oznacza, że wzrósł limit maksymalnego wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na podstawie wyboru do kwoty 21 043,57 zł. Zostały wzięte pod uwagę zgłaszane postulaty, aby także grupę pracowników zatrudnionych na podstawie powołania i wyboru objąć podwyżkami.

Projekt na wniosek Strony samorządowej zakłada wyodrębnienie nowej podgrupy stanowisk w ramach stanowiska marszałka województwa – marszałka województwa w województwie powyżej 3 mln mieszkańców, a także porządkuje pozostałe stanowiska określone w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia.  

Projekt rozporządzenia przewiduje podwyższenie kwot maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego oraz maksymalnego poziomu dodatku funkcyjnego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Projekt rozporządzenia przewiduje także podwyższenie kwot maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie powołania oraz maksymalnego poziomu dodatku funkcyjnego określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Wraz z dokonaniem zmian wysokości wynagrodzenia  dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru konieczne jest dokonanie zmian w wysokości wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie powołania. Określone w niniejszym projekcie rozporządzenia maksymalne poziomy wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego pracowników zatrudnionych na podstawie powołania są ustalone odpowiednio w relacji do maksymalnych poziomów wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru i łączny wzrost ww. wynagrodzenia wraz z dodatkiem funkcyjnym także wynosi co do zasady ok. 5%.

Projekt przewiduje także zmiany w zakresie korekty katalogu stanowisk w załączniku nr 3 do rozporządzenia w II. Tabeli w części D. „Stanowiska w urzędach i samorządowych jednostkach organizacyjnych” w części IV. „Jednostki organizacyjne pomocy społecznej, centra integracji społecznej, jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej oraz centra usług społecznych” w grupie stanowisk „Stanowiska pomocnicze i obsługi” dotyczące stanowisk: opiekun/młodszy opiekun w ośrodku pomocy społecznej, opiekun/młodszy opiekun.