Aktualizacje homologacji typu całego pojazdu – drugi pakiet Euro 7 oraz wykazu alternatywnych regulaminów ONZ

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego w UE (pojazdy silnikowe) – na podstawie analizy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdówprojekt rozporządzenia delegowanego zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w odniesieniu do wymogów dotyczących efektywności środowiskowej i emisji w odniesieniu do trwałości akumulatora pojazdu, emisji cząstek stałych z hamulców, mocy układu pojazdu elektrycznego, zasięgu pojazdu elektrycznego w niskiej temperaturze w przypadku pojazdów produkowanych w nieograniczonych seriach i pojazdów specjalnego przeznaczenia, a także aktualizujące wykaz regulaminów ONZ uznanych za alternatywne w części II załącznika II do rozporządzenia (UE) 2018/858.

Ostateczny termin na przesłanie opinii to 17 kwietnia 2026 r.

Niniejsze rozporządzenie zmienia załącznik II do rozporządzenia (UE) 2018/858 w celu uwzględnienia najnowszych zmian technicznych i regulacyjnych na szczeblu Unii oraz w Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ).

W tym względzie uzupełnia się listę wymogów mających zastosowanie do homologacji typu UE całego pojazdu w odniesieniu do pojazdów produkowanych w nieograniczonych seriach, określoną w części I załącznika II do rozporządzenia (UE) 2018/858, o następujące elementy:

  1. Odniesienie do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2026/xxx w sprawie normy Euro 7 w odniesieniu do pojazdów lekkich oraz wymogów dotyczących trwałości akumulatora w pojazdach, zasięgu pojazdów elektrycznych (EV) w niskich temperaturach i wymogów dotyczących zasilania układu pojazdu elektrycznego (EV) określonych w tym rozporządzeniu.
  2. Odniesienie do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2026/yy dotyczącego normy Euro 7 w odniesieniu do pojazdów lekkich i określonych w nim wymogów dotyczących emisji cząstek stałych.

Niniejsze rozporządzenie aktualizuje również tabelę w części II załącznika II do rozporządzenia (UE) 2018/858 zawierającą wykaz regulaminów ONZ i ich odpowiednich wersji uznawanych za równoważne do celów homologacji typu UE.

Zakres tematyczny rozporządzenia Euro 7 i aktów prawnych drugiego etapu jego wdrażania w odniesieniu do pojazdów lekkich uwzględniono w części III załącznika II, aby umożliwić homologację pojazdów specjalnego przeznaczenia spełniających wymogi tych rozporządzeń.

W ramach tej inicjatywy aktualizuje się wymogi dotyczące homologacji typu całego pojazdu w UE (załącznik II do rozporządzenia (UE) 2018/858). Ma to na celu dostosowanie tych wymogów do zmian regulacyjnych rozporządzenia Euro 7 na potrzeby wdrażania, ze szczególnym uwzględnieniem emisji z hamulców i trwałości akumulatora zainstalowanego w pojeździe.

Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/16634-Aktualizacje-homologacji-typu-ca%C5%82ego-pojazdu-drugi-pakiet-Euro-7-oraz-wykazu-alternatywnych-regulaminow-ONZ_pl

Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl

W załączeniu znajduje się projekt rozporządzenia delegowanego wraz z załącznikiem.

Źródło: Komisja Europejska