12
maj
Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości (RD294).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z załącznikami (szt. 3), Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12409900/katalog/13201664#13201664
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 22 maja 2026 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości, zwanej dalej „KTPCz”, jest wydawany na podstawie art. 62 ust. 3 ustawy z dnia 12 lipca 2024 r. – Prawo komunikacji elektronicznej, zwanej dalej „PKE”.
Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika z zastąpienia ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2024 r. poz. 34, 731 i 834), zwanej dalej „Pt”, nową ustawą regulującą rynek komunikacji elektronicznej w Polsce – PKE. Należy przy tym zauważyć, że zgodnie z art. 104 pkt 11 ustawy z dnia 12 lipca 2024 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej (Dz. U. poz. 1222 oraz z 2026 r. poz. 252) dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 111 ust. 3 Pt, tj. rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2013 r. w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości (Dz. U. z 2023 r. poz. 2518 oraz z 2024 r. poz. 1141), zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 62 ust. 3 PKE, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące od dnia wejścia w życie PKE, tj. do dnia 10 listopada 2026 r.
W związku z powyższym powstała konieczność wydania nowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości, która określa przeznaczenie poszczególnych zakresów częstotliwości dla służb radiokomunikacyjnych oraz wskazuje rodzaj użytkowników mogących wykonywać daną służbę radiokomunikacyjną. Jednocześnie w projektowanym rozporządzeniu zostaną uwzględnione kierunki rozwoju gospodarki widmem radiowym ustalone przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny, zwanym dalej „ITU”, na światowych konferencjach radiokomunikacyjnych (WRC), które odbyły się w 2019 r. oraz 2023 r. Przyjęcie projektowanych zmian pozwoli na dostosowanie przepisów KTPCz do regulacji znajdujących się w światowej tablicy przeznaczeń częstotliwości, która jest częścią Regulaminu
Radiokomunikacyjnego ITU.
Ponadto zachodzi konieczność dokonania zmian wynikających z wejścia w życie PKE odnoszących się m.in. do zmiany zasad wykorzystywania częstotliwości przez podmioty należące do grupy użytkowników rządowych (przydziały częstotliwości zamiast rezerwacji częstotliwości) oraz zmiany przeznaczeń częstotliwości oznaczonych jako cywilno-rządowe oraz rządowe.
Wprowadzenie ściśle określonych i powszechnie obowiązujących reguł w zakresie przeznaczeń częstotliwości jest możliwe wyłącznie przez wydanie nowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości, które określa przydział poszczególnym służbom radiokomunikacyjnym zakresów częstotliwości (załącznik nr 1 do KTPCz), a także warunki wykorzystania poszczególnych przeznaczeń ujętych w KTPCz.
Regulacje zawarte w KTPCz stanowią informację dla osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadzących lub mających zamiar prowadzić działalność gospodarczą w dziedzinie telekomunikacji. Dotyczy to również krajowych i zagranicznych producentów sprzętu radiokomunikacyjnego wprowadzających swoje produkty na polski rynek, jak też operatorów sieci telekomunikacyjnych świadczących przy ich wykorzystaniu usługi telekomunikacyjne, zgodnie z uzyskanymi uprawnieniami.
Najważniejsze zmiany w projektowanej regulacji obejmują identyfikację kolejnych zakresów częstotliwości na potrzeby szerokopasmowych usług łączności elektronicznej z użyciem systemów IMT, takich jak 4G oraz 5G, jak również przyszłościowo 6G. Takim zakresem jest zakres 6425–7125 MHz, do którego na konferencji World Radiocommunication Conference – WRC, która odbyła się w Dubaju w 2023 r., została dodana nowa uwaga RR.5.457E (uwzględniona w KTPCz) dotycząca identyfikacji tego zakresu przez administracje pragnące wdrożyć naziemny segment Międzynarodowego Systemu Łączności Ruchomej (IMT). Identyfikacja ta nie wyklucza wykorzystania tych zakresów częstotliwości przez jakąkolwiek aplikację służb, dla których są one przeznaczone i nie ustanawia pierwszeństwa w RR.
Z uwagi na konieczność wdrożenia rozwiązań z zakresu zarządzania kryzysowego, w tym Systemu Bezpiecznej Łączności Państwowej określonego w ustawie z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz. U. poz. 1907 oraz z 2025 r. poz. 1705), do zakresu 694–791 MHz przeznaczonego uprzednio w całości do wykorzystywania dla służby ruchomej za wyjątkiem ruchomej lotniczej w użytkowaniu cywilnym, wprowadzono podzakresy 698–703 MHz, 733–736 MHz, 753-758 MHz oraz 788–791 MHz. Zachowują one przeznaczenie dla wskazanej służby radiokomunikacynej, natomiast zostały alokowane do użytkowania cywilno-rządowego.
W dziedzinie łączności satelitarnej, zakresy 1710–1980 MHz, 2010–2025 MHz i 2110–2170 MHz, zostały zidentyfikowane do wykorzystywania przez stacje platform stratosferycznych jako stacje bazowe HIBS, poprzez dodanie uwagi RR.5.388A Identyfikacja ta nie wyklucza możliwości wykorzystywania tych zakresów częstotliwości przez inne zastosowania w służbach, dla których te zakresy są przeznaczone ani nie ustanawia pierwszeństwa w RR.
Zmiany te przyczynią się do skutecznego i efektywnego zarządzania częstotliwościami oraz korzystnie wpłyną na rozwój rynku radiokomunikacyjnego i całego sektora telekomunikacyjnego.
Cel projektu może zostać osiągnięty jedynie za pomocą środków o charakterze legislacyjnym.
Z wyrazami szacunku
Najnowsze wpisy